Gubernator obwodu omskiego w Rosji polecił wprowadzenie stanu sytuacji nadzwyczajnej z powodu plagi pożarów.

Jak podaje agencja RBK, gubernator obwodu omskiego na Syberii Aleksandr Burkow polecił wprowadzić tryb sytuacji nadzwyczajnej ze względu na zwiększoną częstotliwość pożarów w tym regionie. Urzędnik ogłosił to na swoim kanale w serwisie Telegram.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według RBK obecnie w obwodzie omskim szaleją 53 pożary technogenne, największe w rejonach nazywajewskim i sargatskim.

W rejonie sargatskim płonęła trawa i siedem budynków, potem pożar rozprzestrzenił się na pobliskie budynki mieszkalne. Według wstępnych informacji nie było ofiar.

W mieście Nazywajewsk najpierw zapaliły się dwa budynki mieszkalne, a później, z powodu silnych wiatrów o porywach do 25 metrów na sekundę, pożar rozprzestrzenił się na 29 budynków, w tym 20 mieszkalnych. Z miejscowego domu spokojnej starości ewakuowano 20 osób.

Kolejny pożar miał miejsce we wsi Nowoaleksandrowka, gdzie zapaliło się 20 budynków. Ponadto płonęła trawa na powierzchni 1,8 tys. metrów kwadratowych. Do tymczasowego ośrodka zakwaterowania ewakuowano 105 osób.

[AKTUALIZACJA: Do pożaru hali targowej o powierzchni 4,5 tys. metrów kwadratowych doszło we Władykaukazie w Północnej Osetii].

Jak podawaliśmy 4 maja, w Rosji w ciągu paru dni miała miejsce seria pożarów – płonęły m.in. magazyny w rejonie Bogorodskoje, we wschodnim okręgu administracyjnym Moskwy i zakłady Kaprolaktam w Dzierżyńsku pod Niżnym Nowogrodem, gdzie eksplodowała cysterna kolejowa na paliwa i smary. Kolejny pożar wybuchł w Makiejewce w Donbasie, na terenie pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Ukraińskie media podawały, że płonie magazyn ropy naftowej. Wcześniej miało tam dojść do eksplozji.

Jak pisaliśmy, 1 maja br. w zakładach produkujących m.in. amunicję do systemów Grad i Smiercz oraz systemów obrony przeciwlotniczej w Permie doszło do pożaru, w wyniku którego zginęło dwóch pracowników. Ogień objął już zapakowaną, bliżej nieokreśloną „produkcję specjalną”, a potem cały budynek.

Pod koniec kwietnia br. w Moskwie, niedaleko Kremla, pożar miał zniszczyć centrum medyczne, którego budowa jeszcze nie została zakończona.

Kresy.pl / rbc.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz