Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w niedzielę, że gazociągi Nord Stream 2 i Turecki Potok zostaną uruchomione pomimo amerykańskich sankcji.

Słowa polityka cytuje agencja Interfax. „Jestem przekonany, że Nord Stream 2, podobnie jak Turecki Potok, zostaną uruchomione. Gazociąg do Turcji zacznie działać dosłownie w ciągu dwóch lub trzech tygodni” – powiedział w rosyjskiej telewizji publicznej.

Czytaj także: UE, USA czy Niemcy – kto jest najważniejszym sojusznikiem. Sondaż

Ławrow zaznaczył także, że jest przekonany o świadomości europejskich przywódców o korzyściach płynących z Nord Stream 2 i „długoterminowym bezpieczeństwie energetycznym” wynikającym z funkcjonowania gazociągu.

W piątek prezydent USA Donald Trump podpisał ustawę o budżecie Pentagonu (National Defense Authorization Act – NDAA) na 2020 rok. Jej wysokość jest rekordowa – wynosi 738 mld dol. To o 21 mld dol. więcej, niż w poprzednim budżecie. Oprócz rozbudowy i wzmocnienia sił zbrojnych USA, ustawa przewiduje także sankcje na firmy budujące Nord Stream 2.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Dzień później szwajcarska firma Allseas opublikowała krótki komunikat, w którym poinformowała o zawieszeniu budowy Nord Stream 2. „W związku z wejściem w życie ustawy NDAA, Allseas zawiesił działalność związaną z budową rurociągu Nord Stream 2” – czytamy na stronie przedsiębiorstwa.

Także w sobotę rosyjskie i francuskie media rządowe podały, że Komisja Europejska sprzeciwia się amerykańskim sankcjom nakładanym na europejskie firmy. „Co do zasady Unia Europejska sprzeciwia się sankcjom nakładanym na unijne firmy prowadzące legalne interesy” – powiedział anonimowy przedstawiciel KE, cytowany przez Radio France Internationale i rządową Russia Today.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wcześniej sankcjom ostro sprzeciwiły się Niemcy. Szef MSZ RFN Heiko Maas powiedział na początku grudnia, że Niemcy „fundamentalnie” odrzucają zewnętrzne interwencje i eksterytorialne sankcje. „Europejska polityka energetyczna jest ustalana w Europie, a nie w Stanach Zjednoczonych” – mówił Maas cytowany przez dpa.

Nord Stream 2 to druga nitka gazociągu położonego na dnie Bałtyku, łączącego Rosję z Niemcami. Ma ona podwoić przepustowość gazociągu do 110 miliardów metrów sześciennych rocznie. Turecki Potok to składający się z dwóch nitek gazociąg między Rosją a Turcją o przepustowości 15 mld m sześciennych, który Rosjanie ułożyli w latach 2017-2018 na dnie Morza Czarnego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / iz.ru

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Bandytyzm USA coraz większy, Rosja została zmuszona sfinansować „Siłę Syberii”,
  i sprzedawać Chińczykom gaz po wariackich cenach.
  Bandytyzm USA coraz większy, Rosja zostanie zmuszona dokończyć NS2 za własne pieniądze.
  Ale jej to się opłaci, jak weźmie EU za mordę, to wyciśnie zyski.
  Chyba że bandytyzm USA stanie Rosji na drodze.