Dwie trzecie Polaków za najważniejszego sojusznika uważa UE lub USA, przy czym częściej wskazują na Unię Europejską – wynika z sondażu SW Research dla serwisu rp.pl.

Jak wynika z sondażu SW Research dla portalu rp.pl, najwięcej polskich respondentów za najważniejszego sojusznika Polski uważa Unię Europejską. Takiego zdania jest 36,8 proc. ankietowanych.

Jako drugiego w kolejności ważności sojusznika, Polacy wskazują Stany Zjednoczone. Zdaniem co trzeciego respondenta (33,2 proc.), to USA są najważniejszym sojusznikiem Polski.

 

Te dwie opcje praktycznie zdominowały cały sondaż. Poza nimi, ankietowani wymieniali jeszcze Niemcy, ale taką opcję wybrało tylko 5,4 proc. badanych. 4,8 proc. uważa, że najważniejszym sojusznikiem Polski jest „inny kraj”, a 19,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej sprawie.

Jak podano, Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Polski raczej dla mężczyzn (39,5 proc.) niż dla kobiet (27,7 proc.), które częściej wskazywały na Unię Europejską (39 wobec 34,2 proc.).

UE cieszy się opinią najważniejszego sojusznika Polski głównie wśród osób po 50 roku życia (45,5 proc.), a także w gronie ankietowanych z wykształceniem podstawowym i gimnazjalnym (39,4 proc.). Z kolei wyraźnie więcej osób zarabiających powyżej 5 tys. zł miesięcznie wskazuje na USA (34,8 proc.), niż UE (23,5 proc.).

Piotr Zimolzak z SW Research, komentując dla serwisu internetowego „Rzeczpospolitej” wyniku sondażu zwrócił uwagę, że osoby z średnim wykształceniem uważają Wspólnotę Europejską za naszego najważniejszego sojusznika częściej niż te, które skończyły edukację na innym szczeblu. Pod względem dochodów, na UE wskazują najczęściej osoby zarabiające od 3001 do 5000 zł miesięcznie – dotyczy to blisko połowa z nich. Ponadto, najwyższy odsetek osób uważających Unię Europejską za najważniejszego sojusznika Polski odnotowano wśród mieszkańców dużych miast, liczących od 100 tys. do 199 tys. osób – takiego zdania jest połowa z takich osób.

Pisaliśmy wcześniej, że jak wynika z badań przedstawionych w Eurobarometrze, 47 proc. Polaków uważa, że lepsza przyszłość czeka nasz kraj poza strukturami Unii Europejskiej. To drugi najbardziej eurosceptyczny wynik w całej Unii. Za nami znajdują się nawet Brytyjczycy, którzy kilka dni temu pośrednio zagłosowali za brexitem.

rp.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Jerzy J
    Jerzy J :

    Jeżeli pytamy o sojusznika to najpierw określamy czy jest on sojusznikiem gospodarczym czy militarnym. 2. Określamy sojusz względem przeciwnika. Rosja? Trzeba to napisać. 3. W sondażu były podane jakie możliwości udzielenia odpowiedzi ? Te trzy tylko czy wybrano 3 spośród np 100 ? Sojusznik musi mieć porównywalny potencjał lub byś słabszy. Mocniejszy sojusznik prawie zawsze nas poświęci dla swoich interesów. Naszym sojusznikiem powinna być europa środkowa. Bardziej wąsko grupa wyszehradzka, tzw pribaltika i można zastanowić się w pewnych sytuacjach ad ukraina…..