Polacy uważają, że nadużywanie alkoholu jest w Polsce dużym problemem i są zwolennikami wprowadzania ograniczeń związanych z jego dystrybucją i spożyciem a także skuteczniejszym egzekwowaniem regulacji już obowiązujących. – wynika z sondażu CBOS, o którym we wtorek napisał portal Aleteia.

Nadużywanie alkoholu za duży problem w Polsce uznało aż 91 proc. ankietowanych. Bardziej krytyczne w tej kwestii od mężczyzn są kobiety – 50 proc. z nich uważa, że nadużywanie alkoholu jest bardzo dużym problemem. Pogląd ten podziela 36 proc. mężczyzn.

Większość Polaków popiera szereg propozycji mających na celu zmniejszenie spożycia alkoholu. 90 proc. popiera kampanie społeczne i działania edukacyjne w tym kierunku. 82 proc. chce skuteczniejszego egzekwowania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim. 59 proc. zgodziłoby się na zakaz sprzedaży tzw. małpek (36 proc. jest zdecydowanymi zwolennikami takiego zakazu). Prawie tyle samo (58 proc.) całkowicie zakazałoby reklamy alkoholu włącznie z piwem (31 proc. chciałoby tego zdecydowanie). 52 proc. nie wykluczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych – 28 proc. zdecydowanie poparłoby taki zakaz a 24 proc. „raczej”.

Ankietowani w większości nie poparliby pomysłu zmniejszenia liczby całodobowych punktów sprzedaży alkoholu (sklepów i stacji benzynowych) w ich okolicy. 67 proc. pozostawiłoby ich liczbę bez zmian, podczas gdy tylko 18 proc. zmniejszyłoby ją. Za większą dostępnością alkoholu opowiedzieli się głównie robotnicy niewykwalifikowani i bezrobotni. Badanie wykazało, że często ze całodobowych punktów z alkoholem korzystają uczniowie i studenci (34 proc. korzysta z nich przynajmniej od czasu do czasu). Częściej od nich (39 proc.) robią to tylko osoby pracujące na własny rachunek. Najrzadszymi klientami takich punktów są osoby starsze, emeryci, renciści i gospodynie domowe. Średnio 83 proc. Polaków w ogóle nie kupuje alkoholu w miejscach, gdzie jest on dostępny całodobowo.

47 proc. badanych uznało, że alkohol w Polsce jest tani. Przeciwnego zdania było 30 proc. ankietowanych. 23 proc. nie miało zdania w tej kwestii.

Sondaż został przeprowadzony w dniach 3–10 października 2019 roku na reprezentatywnej grupie 965 dorosłych mieszkańców Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Rząd zdecydował, że alkohol i papierosy będą droższe

Kresy.pl / Aleteia

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz