Rząd uzgodnił projekt ustawy, który podwyższa akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe o 10 proc. Jeszcze więcej wzrośnie cena płynów do e-papierosów.

Projekt zakładający podwyższenie opłaty od obrotu alkoholem i wyrobami tytoniowymi jest pierwszym projektem ustawy wysłanym przez rząd PiS do Sejmu po wyborach. „Projekt przewiduje indeksację stawek podatku akcyzowego na wyroby akcyzowe będące używkami tj. alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy i wyroby nowatorskie” – Polsat News cytuje uzasadnienie projektu nowych przepisów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Portal telewizji przedstawia też podliczenie nowych cen. Za półlitrową butelkę wódki lub innego napoju o zawartości alkoholu 40 proc. zapłacimy o około 1,40 zł więcej. Półlitrowa puszka piwa podrożeje o ok. 0,10 zł. Butelka wina o pojemności 0,75 l będzie droższa o ok. 0,15-0,20 zł. Odrębną stawkę wprowadzono dla cydru i perry, których moc jest mniejsza niż 5 proc. Zostaną one obłożone akcyzą w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu

Za paczkę papierosów (20 sztuk) zapłacimy o ok. 1,10 zł więcej, natomiast paczka tytoniu do palenia o masie 50 gramów podrożeje o ok. 1,70 zł. Kilogram suszu tytoniowego podrożeje o ok. 23 zł, a cygara o ok. 0,40 zł za sztukę. Jeszcze więcej będą musieli wyciągać z kieszeni użytkownicy papierosów elektronicznych. Zamiast zerowej stawki akcyzy będzie 50 groszy na mililitr.

„Jeśli zacznie obowiązywać akcyza na poziomie 50 groszy za mililitr, to cena płynów będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Ponadto sprzedaż e-papierosów i płynów diametralnie spadnie” – powiedział radiozet.pl Wojciech Sobaszkiewicz, prezes Vape Club Poland. Estera Józefowicz z British American Tobacco Polska twierdzi natomiast, że zapisana obecnie w ustawie stawka jest wysoka i „może spowodować wzrost cen nawet do 150 procent”.

Rząd spodziewa się że planowane podwyżki stawek akcyzy będą przynosić budżetowi corocznie wpływy powiększone o 1,7 mld złotych.

Czytaj także: W Rosji ocenili śmiertelność z powodu alkoholu

polsatnews.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz