Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji twierdzi, że w obwodzie królewieckim zatrzymała zleceniodawcę szeregu podpaleń na terytorium Rosji.

Rosyjska FSB poinformowała o zatrzymaniu mieszkańca obwodu królewieckiego, który miał według niej organizować piętnaście podpaleń infrastruktury komunikacyjnej i transportowej, podał w czwartek portal Svoboda.org czyli rosyjska redakcja Radia Wolna Europa. Z tej liczby, rozpaleniu pięciu pożarów miało zapobiec działaniu służby.

Według FSB 20-letni mieszkaniec Kaliningradu działał na zlecenie ukraińskich służb specjalnych. Nie dokonywał podpaleń sam, lecz poszukiwał i zlecał to zdanie innym osobom. Od lutego do marca 2023 roku udało mu się zwerbować w tym celu mieszkańców piętnastu regionów Rosji.

Przeciwko zatrzymanemu wszczęto postępowanie karne na podstawie artykułów o ułatwianiu działań sabotażowych i o zdradzie stanu. Za ten ostatni czyn, po zaostrzeniu kodeksu karnego, grozi obecnie kara dożywotniego więzienia.

Tydzień temu FSB poinformowała z kolei o ujęciu ukraińskiego szpiega na Krymie, który “na polecenie wroga monitorował ruchy oddziałów Gwardii Rosyjskiej, a także zbierał dane o systemie obiektów inżynieryjnych i barierach przeznaczonych do obrony półwyspu”. Ten zatrzymany również jest podejrzany o zdradę stanu.

W paźdzerniku pod zarzutem szpiegostwa służba ta zatrzymała 47-letniego mieszkańca rejonu bachczysarajskiego. Miał się on zajmować tylko tworzeniem zaplecza dla ewentualnej działalności dywersyjnej w anektowanym przez Rosję regionie.

W sierpniu o zdradę oskarżony został, po śledztwie FSB, Jegor Tiukin, marynarz Floty Północnej.

Czytaj także: FSB twierdzi, że Amerykanie używają sprzętu Apple dla szpiegostwa

svoboda.org/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Zgodnie z współczesnym nazewnictwem nie ma obwodu królewieckiego. Jest Obwód Kaliningradzki i nie ma co udawać, że nazwa Królewiec nawiązuje do historii bo historycznie miasto to nosiło nazwę Koenigsberg.