Zdaniem analityków Conflict Intelligence Team (CIT) generał Aleksandr Dwornikow nie dowodzi już rosyjską inwazją na Ukrainę.

W materiale wideo zamieszczonym w czwartek na YouTube analityk CIT Rusłan Lewijew poinformował, że dowiedział się ponad tydzień temu w wojskowych źródłach, że gen. Aleksandr Dwornikow został zastąpiony przez gen. Giennadija Żydkę na stanowisku głównodowodzącego rosyjską operacją wojskową na Ukrainie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

56-letni Giennadij Żydko to były dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego a obecnie wiceminister obrony Rosji ds. wojskowo-politycznych. „De facto jest to taki główny politruk całej Rosji” – uważa Lewijew.

Analityk CIT zaznaczył, że nie zna powodów wymiany Dwornikowa na Żydkę i nie może stwierdzić, że było to wynikiem ewentualnych błędów Dwornikowa. Lewijew dopuścił możliwość, że jest to wynik zwykłej rotacji.

We wtorek amerykańska gazeta New York Times napisała, że „Dwornikowa nie widziano od dwóch tygodni” i że wywołało to u amerykańskich urzędników spekulacje, że mógł zostać zwolniony ze stanowiska.

Dwornikow został mianowany głównodowodzącym rosyjskiej operacji na Ukrainie w kwietniu. Wcześniej, według Amerykanów, Rosjanie prowadzili inwazję na Ukrainę bez głównego dowódcy.

W przypadku Dwornikowa wskazywano, że ma on duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Uznawano, że Moskwa oczekuje od niego poprawy ogólnego dowodzenia rosyjskimi wojskami biorącymi udział w inwazji na Ukrainę.

Kresy.pl / nv.ua / businessinsider.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz