Na czele działań Moskwy na Ukrainie stanął gen. Aleksander Dwornikow, rosyjski generał z dużym doświadczeniem w Syrii – podało BBC w piątek. Jego zadaniem ma być poprawa koordynacji działań rosyjskich wojsk.

Rosja zreorganizowała dowództwo swoich sił na Ukrainie i teraz dowodzi nimi generał, który posiada duże doświadczenie w operacjach bojowych w Syrii – BBC cytuje anonimowego, zachodniego urzędnika państwowego.

BBC podkreśla, że wspomniany dowódca ma duże doświadczenie w rosyjskich operacjach w Syrii. Moskwa oczekuje, że ogólne dowodzenie rosyjskimi wojskami i kontrola nad nimi ulegną poprawie.

Źródło BBC podaje, że Rosja nadal będzie starała się osiągnąć na Ukrainie jakiś sukces przed 9 maja.

Dwornikow w 2016 roku otrzymał tytuł „bohatera Federacji Rosyjskiej” – przypomina portal Ukraińska Prawda. Od 2000 do 2003 roku służył jako szef sztabu w Północnokaukaskim Okręgu Federacji Wojskowej Rosji, następnie w Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, która uczestniczyła w obu wojnach czeczeńskich.

Przypomnijmy, że rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow udzielił w czwartek wywiadu brytyjskiej telewizji Sky News. Zapytany o to, czy niepowodzenie rosyjskiej ofensywy na Kijów i utrata tysięcy żołnierzy była dla Rosji „upokorzeniem”, Pieskow zaprzeczył. Przyznał jednak, że Rosja poniosła na Ukrainie „znaczne straty” i jest to dla niej „wielka tragedia”.

Zobacz także: Media: Finlandia będzie wnioskowała o członkostwo w NATO

Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie władze zaledwie dwukrotnie podały do wiadomości oficjalne dane na temat własnych strat osobowych. Ostatnio zrobiły to 25 marca informując o 1351 zabitych i 3825 rannych. Szacunki rosyjskich strat podawane przez niezależnych analityków i stronę ukraińską są znacznie wyższe.

Zobacz także: Prezydent Niemiec wzywa do postawienia Putina i Ławrowa przez trybunałem

bbc.co.uk / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz