Podczas Forum Gospodarczego Korea-Polska podpisano 33 porozumienia o współpracy gospodarczej między polskimi i południowokoreańskimi firmami i instytucjami.

Wśród zawartych porozumień znalazło się 6 ws. energetyki jądrowej; 2 ws. baterii do aut elektrycznych; 4 ws. projektów budowlanych i odbudowy Ukrainy; 3 ws. energetyki bezemisyjnej i wodorowej; a także porozumienia ws. lotnictwa, finansów, turystyki.

Dwa porozumienia z zakresu energetyki jądrowej podpisane zostały przez Doosan Enerbility Co. i polskie firmy w zakresie budowy nowych elektrowni jądrowych w Polsce.

“Wypracowaliśmy porozumienie o ścisłej współpracy w sektorze budowy elektrowni jądrowej, która ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i odzyskać neutralność węglową” – powiedział prezydent Republiki Korei Yoon Suk-Yeola

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsze FA-50 w Polsce [+WIDEO]

Południowokoreańskie Instytuty Technologii Motoryzacyjnych porozumiały się z Politechniką Warszawską ws. wspólnych pracc nad mobilnością przyszłości, a także zadeklarowały współpracę z polskim instytutem badawczym zajmującym się czipami samochodowymi.

Porozumienia z Koreańczykami zawarły także Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Ministerstwo Infrastruktury, a także Pełnomocnik Rządu do spraw Polsko-Ukraińskiej Współpracy Rozwojowej.

“Liczę na jeszcze większą intensyfikację obecności inwestorów koreańskich w Polsce” – mówił w piątek prezydent Andrzej Duda podczas otwarcia Forum Gospodarczego Korea-Polska. Dodał, że Republika Korei jest jednym z absolutnie czołowych inwestorów pozaeuropejskich w naszym kraju.

Andrzej Duda przekazał, że obie delegacje podczas rozmów dyskutowały m.in. na temat inwestycji związanych z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

Prezydent przypomniał, że w tym roku obchodzimy 10. rocznicę podpisania strategicznego partnerstwa między naszymi krajami.

Andrzej Duda zwrócił uwagę, że w Polsce jest zarejestrowanych ok. 550 firm z kapitałem koreańskim, z czego połowa ulokowana jest na Dolnym Śląsku.

Przypomniał, że w czerwcu tego roku ruszyła “długo oczekiwana produkcja polipropylenu w fabryce Polimery Police pod Szczecinem” – zakładzie, który został wybudowany przez koreański koncern Hyundai Engineering. “To jedna z absolutnie największych w ostatnim czasie inwestycji przemysłowych w naszym kraju i jedna z największych tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej” – zaznaczył.

Prezydent przypomniał, że 2022 r. był rekordowy pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Polski, które wyniosły blisko 31,6 mld euro. “Według wstępnych szacunków w całym 2022 r. PKB Polski wzrósł o 5,1 proc.” – mówił. Dodał, że ważnym motorem polskiego wzrostu pozostaje również handel zagraniczny, a eksport polskich towarów w ub. r. wyniósł rekordowe 342,8 mld euro.

CZYTAJ TAKŻE: Koreańczycy podpisali umowę na zaprojektowanie linii kolejowej CPK

Kresy.pl / en.yna.co.kr / wnp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply