Koreańczyk z Korei Południowej przekroczył silnie ufortyfikowaną granicę podczas ucieczki do Korei Północnej, poinformowało wojsko Korei Południowej.

Jak poinformował w niedzielę The Guardian powołując się na informacje południowokoreańskiego wojska, Koreańczyk z Korei Południowej przekroczył silnie ufortyfikowaną granicę podczas ucieczki do Korei Północnej.

Lata represji i biedy w Korei Północnej skłoniły ponad 30 000 osób do ucieczki na południe w ciągu dziesięcioleci, odkąd działania wojenne w Korei zakończyły się zawieszeniem broni, ale przeprawy w przeciwnym kierunku są niezwykle rzadkie.

Zobacz też: Korea Północna zarzuca USA popełnienie „zbrodni przeciwko prawom człowieka” w Afganistanie

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6374 PLN    (28.97%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szefostwo Sztabów Wojskowych Korei Południowej (JCS) poinformowało, że przeprowadzono operację poszukiwawczą po wykryciu osoby po wschodniej stronie strefy zdemilitaryzowanej (DMZ) oddzielającej dwa państwa w sobotę wieczorem.

„Potwierdziliśmy, że osoba przekroczyła granicę wojskowej linii demarkacyjnej około 22:40 i uciekła na północ” – poinformowało JCS w niedzielę. JCS ogłosiło, że nie może potwierdzić, czy dana osoba żyje, ale wysłano zawiadomienie na północ za pośrednictwem wojskowej gorącej linii z prośbą o ochronę.

Zobacz też: Kim Dzong Un przyznał, że Korea Północna przeżywa „najgorszy okres w historii”

Przedłużające się blokady i ograniczenia ruchu między prowincjami Północy spowodowały, że liczba uciekinierów z Korei Północnej przybywających na południe osiągnęła rekordowo niski poziom. Zdecydowana większość Koreańczyków z Północy, którzy uciekają najpierw udaje się do Chin, zanim udadzą się na południe, zwykle przez inny kraj.

Tylko nieliczni odważyli się przekroczyć strefę zdemilitaryzowaną, która jest usiana minami lądowymi i ma silną obecność wojskową po obu stronach.

Korea Południowa i dowodzone przez USA siły ONZ są technicznie nadal w stanie wojny z Koreą Północną, ponieważ wojna koreańska w latach 1950-1953 zakończyła się zawieszeniem broni, a nie traktatem pokojowym.

Zobacz też: Dezerter Emil Cz. skazany prawomocnie za znęcanie się nad matką

Kresy.pl/The Guardian

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz