Pierwsze FA-50 w Polsce [+VIDEO]

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w poniedziałek, że pierwsze dwa egzemplarze samolotów FA-50 trafiły już do Polski.

W poniedziałek przy pomocy mediów społecznościowych szef MON Mariusz Błaszczak zakomunikował: “Pierwsze dwa egzemplarze samolotów FA/50 dla Wojska Polskiego są już w Polsce! Zamówione w Korei Południowej lekkie samoloty bojowe, które zastępują sprzęt postsowiecki wzmocnią potencjał Sił Powietrznych”.

Pod koniec czerwca Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało, że pierwsi polscy polscy piloci FA-50 zakończyli szkolenie w Korei Południowej obejmujące zastosowanie bojowe, loty w formacji oraz walki powietrzne i przechwycenia.

“Wkrótce piloci wrócą do kraju, przejmą wchodzące na wyposażenie sił powietrznych samoloty FA-50 i rozpoczną loty w naszej przestrzeni powietrznej” – dodał Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

Na początku czerwca Mariusz Błaszczak spotkał się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem – ministrem Lee Jong-supem oraz odpowiadającym za program zakupów obronnych ministrem Agencji ds. Zamówień w Sektorze Obronnym (DAPA), Eom Donh-Hwanem. Błaszczak zabrał głos podczas ceremonii roll-outu samolotu FA-50, czyli publicznego zaprezentowania tej maszyny. “Pierwsze egzemplarze tego nowoczesnego samolotu dostarczane są do Polski, to niezwykle ważny moment w dziejach polskich sił zbrojnych” – oświadczył Błaszczak, cytowany przez portal WNP.

Jak podkreślił, polskie siły powietrzne będą od teraz używały już tylko i wyłącznie samolotów F-16 i właśnie FA-50, a w niedługim czasie również samolotów F-35. “Te trzy typy pochodzą z tej samej rodziny doskonałych i nowoczesnych samolotów” – powiedział.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply