Mike Pompeo: Stany Zjednoczone popierają działania Turcji w Syrii

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo przekazał w czwartek, że Amerykanie w pełni popierają tureckie działania w Syrii – pisze portal Middle East Monitor.

Mike Pompeo miał mówić o poparciu dla Turcji na czwartkowej konferencji prasowej w Departamencie Stanu – pisze portal. „Wierzymy, że Turcja nasz partner z NATO, ma pełne prawo do samoobrony w związku z sytuacją stworzoną przez Assada, Rosjan i Irańczyków w Syrii.

„Setki tysięcy Syryjczyków, każdego wyznania ale głównie muzułmanów, jest krzywdzona przez działania reżimu Assada, Rosjan i Irańczyków w regionie Idlib. Turecki rząd poprosił o kilka rzeczy. Jesteśmy w trakcie ich przedyskutowywania” – dodawał.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że około 900 000 osób musiało zmienić miejsce pobytu od rozpoczęcia ofensywy syryjskiej na ostatnie oddziały islamskich rebeliantów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, prezydent Rosji i Prezydent Turcji zgodzili się na zawieszenie broni w Idlib. Obie głowy państw wyraziły chęć wygaszania konfliktu, który spowodował śmierć i emigrację wielu osób.

Zobacz także: Rosja oskarża Turcję o budowanie wspólnych umocnień razem z terrorystami

Prezydent Władimir Putin, stojąc na konferencji prasowej obok prezydenta Erdogana, stwierdził że liczny na trwałe wstrzymanie militarnych akcji w ostatnim regionie należącym do rebeliantów w północno-zachodniej Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Wyrażam nadzieję, że to porozumienie posłuży za dobrą podstawę pod całkowite zaprzestanie akcji wojskowych w Idlib i zakończy cierpienia pokojowej populacji w narastającym kryzysie humanitarnym” – powiedział Putin.

Z kolei prezydent Turcji przekazał, że zawieszenie broni wejdzie w życie o północy w czwartek. „Będziemy wspólnie pracować nad dostarczaniem pomocy pokrzywdzonym Syryjczykom” – przekazał. Od razu jednak zastrzegł, że Turcja będzie odpowiadać na wszelkie zaczepki „syryjskiego reżimu”.

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz