Mike Pompeo: Stany Zjednoczone popierają działania Turcji w Syrii

Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo przekazał w czwartek, że Amerykanie w pełni popierają tureckie działania w Syrii – pisze portal Middle East Monitor.

Mike Pompeo miał mówić o poparciu dla Turcji na czwartkowej konferencji prasowej w Departamencie Stanu – pisze portal. “Wierzymy, że Turcja nasz partner z NATO, ma pełne prawo do samoobrony w związku z sytuacją stworzoną przez Assada, Rosjan i Irańczyków w Syrii.

“Setki tysięcy Syryjczyków, każdego wyznania ale głównie muzułmanów, jest krzywdzona przez działania reżimu Assada, Rosjan i Irańczyków w regionie Idlib. Turecki rząd poprosił o kilka rzeczy. Jesteśmy w trakcie ich przedyskutowywania” – dodawał.

Organizacja Narodów Zjednoczonych przewiduje, że około 900 000 osób musiało zmienić miejsce pobytu od rozpoczęcia ofensywy syryjskiej na ostatnie oddziały islamskich rebeliantów.

Jak pisaliśmy, prezydent Rosji i Prezydent Turcji zgodzili się na zawieszenie broni w Idlib. Obie głowy państw wyraziły chęć wygaszania konfliktu, który spowodował śmierć i emigrację wielu osób.

Zobacz także: Rosja oskarża Turcję o budowanie wspólnych umocnień razem z terrorystami

Prezydent Władimir Putin, stojąc na konferencji prasowej obok prezydenta Erdogana, stwierdził że liczny na trwałe wstrzymanie militarnych akcji w ostatnim regionie należącym do rebeliantów w północno-zachodniej Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Wyrażam nadzieję, że to porozumienie posłuży za dobrą podstawę pod całkowite zaprzestanie akcji wojskowych w Idlib i zakończy cierpienia pokojowej populacji w narastającym kryzysie humanitarnym” – powiedział Putin.

Z kolei prezydent Turcji przekazał, że zawieszenie broni wejdzie w życie o północy w czwartek. “Będziemy wspólnie pracować nad dostarczaniem pomocy pokrzywdzonym Syryjczykom” – przekazał. Od razu jednak zastrzegł, że Turcja będzie odpowiadać na wszelkie zaczepki “syryjskiego reżimu”.

Kresy.pl/Middle East Monitor

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply