Najgorsze prognozy Banku Litwy mówią o prawie 21-procentowym spadku PKB Litwy i wzroście bezrobocia w tym kraju do 16 proc. wskutek pandemii koronawirusa.

Jak podał w czwartek portal Europejska Prawda powołując się na litewskiego publicznego nadawcę radiowo-telewizyjnego LRT, najnowsze prognozy gospodarcze Banku Litwy – litewskiego banku centralnego – zaprezentował podczas konferencji prasowej prezes zarządu banku Vitas Vasiliauskas.

Vasiliauskas powiedział, że bank przeprowadził kilka symulacji w zależności od czasu trwania kwarantanny – od 2 do 4 miesięcy.

Scenariusz bazowy, uważany za najbardziej prawdopodobny, zakłada, że kwarantanna potrwa 2 miesiące. Według tego scenariusza eksport spadnie o 13 proc., PKB Litwy spadnie o 11,4 proc. a bezrobocie wzrośnie do 12,5 proc.

Jeśli kwarantanna potrwa 4 miesiące, w najgorszym wypadku PKB kraju może spaść o 20,8 proc. a bezrobocie sięgnąć 16 proc.

W scenariuszu optymistycznym PKB Litwy spadnie o 3,4 proc.

Według Vitasa Vasiliauskasa pogorszenie sytuacji gospodarczej w wyniku pandemii jest nieuniknione.

Prezes Banku Litwy przypomniał, że przed pandemią litewski bank centralny przewidywał spadek PKB w tym roku o 1,2 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że według ekonomistów amerykańskiego banku Morgan Stanley, epidemia koronawirusa wepchnie polską gospodarkę w głęboką recesję, a PKB Polski zmniejszy się o 3,6, a nawet 5,6 proc. Z kolei niemiecki instytut Ifo uważa, że optymistycznym scenariuszu gospodarka Niemiec skurczy się w tym roku o co najmniej 1,5 proc. Czarny scenariusz mówi o 6-procentowym spadku.

Kresy.pl / Europejska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz