Ambasador Rosji wezwany do polskiego MSZ

Ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce Siergiej Andriejew został wezwany w czwartek do Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Rozmowa z rosyjskim dyplomatą dotyczyła “fake newsa” na temat Polski rozpowszechnionego przez prominentnego rosyjskiego polityka Aleksieja Puszkowa.

Jak podawaliśmy kilka dni temu, szef komitetu ds. polityki informacyjnej wyższej izby rosyjskiego parlamentu Aleksiej Puszkow wbrew faktom twierdził na Twitterze, że władze Polski nie zezwoliły rosyjskim samolotom z pomocą medyczną dla Włoch na przelot przez polską przestrzeń powietrzną. Jego doniesienia powieliło wiele rosyjskich mediów. Z tego powodu MSZ RP wezwało dzisiaj na rozmowę ambasadora Andriejewa.

Strona polska wyraziła oburzenie absurdalnym zarzutem sformułowanym przez prominentnego rosyjskiego polityka – podał w komunikacie resort polskiej dyplomacji. Zdaniem MSZ rozpowszechnianie fałszywych informacji jest wyjątkowo naganne w sytuacji walki z pandemią koronawirusa. Działania takie według MSZ “dzielą państwa i społeczeństwa” w momencie gdy wspólnym zadaniem jest zwalczanie zagrożenia.

Z komunikatu MSZ wynika także, że marszałek Sejmu Elżbieta Witek wystosowała pismo do przewodniczącej Rady Federacji Walentyny Matwijenko z apelem o zdyscyplinowanie Puszkowa i “zwrócenie szczególnej uwagi na potrzebę działania w duchu solidarności w obliczu rozszerzającej się pandemii”. Ambasador Andriejew został poinformowany o tym liście.

Rosyjski dyplomata twierdził, że władze Rosji nie kontrolują mediów, a same nie powieliły i nie potwierdziły fałszywej informacji. Wskazał także, że Puszkow usunął dezinformujący wpis z Twittera.

“Ambasador Federacji Rosyjskiej zgodził się, że próby wykorzystywania obecnej sytuacji do walki politycznej przynoszą szkodę globalnym wysiłkom na rzecz powstrzymania COVID-19 i zapewnił, że władze Federacji Rosyjskiej są zdeterminowane, by uczestniczyć w międzynarodowej współpracy w walce z trwającą pandemią” – podało MSZ.

CZYTAJ TAKŻE: Poważny wzrost liczby zakażeń koronawirusem w Rosji

Kresy.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply