Rosyjskie media obiegła informacja, jakoby władze Polski nie zezwoliły rosyjskim samolotom z pomocą medyczną dla Włoch na przelot przez polską przestrzeń powietrzną. „Żaden samolot nie został zablokowany” – przekonuje polskie MSZ.

Źródłem „newsa” o rzekomej polskiej odmowie jest Aleksiej Puszkow, rosyjski senator, szef komitetu ds. polityki informacyjnej Rady Federacji. Napisał on w poniedziałek na Twitterze: „Polska nie przepuściła rosyjskich samolotów z pomocą dla Włoch przez swoją przestrzeń powietrzną. To jest podłość na poziomie polityki państwowej. Tym bardziej, że pomoc szła do państwa-sojusznika Polski w UE i NATO. Rosja odtąd nie powinna wychodzić Polsce naprzeciw. W niczym”.

Jak podaje Onet, informację Puszkowa powieliło wiele rosyjskich mediów, w tym Sputnik, który rozpowszechnił ją po świecie w tłumaczeniach na języki obce.

Rosyjskie doniesienia zdementował we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz pisząc na Twitterze, że żaden samolot nie został zablokowany a polska przestrzeń powietrzna jest otwarta. Według niego dezinformacja służyła rozbijaniu jedności europejskiej i transatlantyckiej.

MSZ poinformowało, że strona rosyjska w ogóle nie występowała do Polski o zgodę na przelot.

Wpis Puszkowa o rzekomo zablokowanej pomocy został już usunięty z Twittera.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, po sobotniej rozmowie premiera Włoch Giuseppe Conte z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, rosyjskie ministerstwo obrony dostało rozkaz przygotowania pomocy dla najbardziej dotkniętego koronawirusem kraju w Europie. W ciągu dwóch dni Rosjanie wysłali do Włoch kilkanaście samolotów z lekarzami i pomocą medyczną. Akcję mocno nagłośniono podkreślając, że pomoc trafia do kraju, który w ramach UE wspiera antyrosyjskie sankcje.

Kresy.pl / onet.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz