Prezydent Litwy odwołał wyjazd na uroczystości w Izraelu

Gitanas Nauseda zmienił plany i podobnie jak Andrzej Duda i prezydenci pozostałych państw bałtyckich nie pojedzie do Izraela na uroczystości związane z 75 rocznicą wyzwolenia Auschwitz.

O decyzji prezydenta Litwy poinformował we wtorek portal Delfi. Nauseda zmienił plany w ostatniej chwili, ponieważ jeszcze w poniedziałek informowano, że wybiera się do Izraela na uroczystości, które odbędą się w środę i czwartek.

Jak zauważa Delfi, Nauseda dołączył w ten sposób do prezydentów Polski, Łotwy i Estonii, których nie będzie w Jerozolimie na Światowym Forum Holokaustu. Łotwę będzie reprezentował w Izraelu premier Krisjanis Karins.

Rzecznik litewskiego prezydenta odmówił potwierdzenia, czy decyzja Nausedy ma związek z udziałem Władimira Putina w izraelskich uroczystościach i jego ostatnimi kontrowersyjnymi wypowiedziami. Oficjalnie prezydent Litwy postanowił spędzić więcej czasu na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

„Zamiast wcześniej zaplanowanej dwudniowej wizyty w Davos, będzie on przebywał na Światowym Forum Ekonomicznym przez trzy dni. W dodatkowy dzień, w czwartek, prezydent spotka się z liderami innych krajów i międzynarodowych organizacji biznesowych. Prezydent wróci z Davos w czwartek wieczorem” – powiedział agencji BNS rzecznik prasowy litewskiego prezydenta.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, w dniach 22-23 stycznia br. Izrael organizuje własne obchody 75 rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz. Na izraelskie obchody, które odbędą się jako „World Holocaust Forum” (Światowe Forum Holokaustu), wybierają się delegacje kilkudziesięciu państw, w tym prezydenci Niemiec, Francji i Rosji, a także wiceprezydent USA. Władimir Putin będzie głównym mówcą Forum obok prezydenta Izraela Reuwena Riwlina. Z powodu braku możliwości zabrania głosu na uroczystości do Izraela nie wybiera się Andrzej Duda. Strona polska obawiała się, że rosyjski prezydent wykorzysta Forum do kolejnego słownego zaatakowania Polski, a Duda nie będzie miał możliwości odpowiedzi.

CZYTAJ TAKŻE: U Dudy powstaje sztab kryzysowy w związku z uroczystościami w Izraelu

Osobne uroczystości 75 rocznicy wyzwolenia obozu 27 stycznia organizuje Polska. W tym roku do Oświęcimia wybierają się delegacje ze 120 państw. Wśród gości będzie prezydent Litwy, o czym służba prasowa Nausedy poinformowała również w poniedziałek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Netanjahu może poprzeć narrację Putina dotyczącą Polski

Kresy.pl / Delfi.lt
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  janusz123 :

  Liwini mordowali Polaków, Zydów itd. z Niemcami
  „Przemilczana zbrodnia litewskich kolaborantów – rzeź prawie 100 tys. Żydów i Polaków w lesie pod Wilnem”
  75 lat temu Niemcy i kolaborujący z nimi Litwini rozpoczęli eksterminację wileńskich Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów. Miejscem kaźni były Ponary pod Wilnem”

  https://natemat.pl/185585,zapomniana-zbrodnia-litewskich-kolaborantow-rzez-prawie-100-tys-zydow-i-polakow-w-lesie-pod-wilnem

 2. Kojoto
  Kojoto :

  Moskiewski janusz123 w bolszewickim stylu mówi tylko część prawdy, za to przemilcza to że rosjanie i inne sowietludy mordowały Polaków razem z Niemcami, i że mają na rękach krew co najmniej tylu Polaków co Niemcy. Co więcej ludobójstwo na Polakach zaczęli znacznie wcześniej niż szkopy. Ale załgana ściera janusz123 nie ma wiekszych wrogów niż ludek żmudziński.