Zakończona została inwestycja w stacji energetycznej w Olicie na Litwie, która umożliwi pełne przystosowanie systemu energetycznego tego państwa do systemu reszty państw UE.

Stacja w Olicie jest zakończeniem mostu energetycznego między Polską a Litwą. “Most” LitPol Link został spięty jeszcze w 2015 r. jednak do tej pory system energetyczny Litwy nie pracuje w taki sposób jak systemy większość państw Unii Europejskiej. Jej system, podobnie jak systemy dwóch pozostałych państw bałtyckich pracują radzieckim systemie IPS/UPS, w którym funkcjonuje też Rosja. Jak do tej pory most energetyczny musiał pracować z tak zwaną wstawką prądu stałego, funkcjonującą właśnie w olickiej stacji.

Litewskie Ministerstwo Energetyki poinformowało, że stacja ta właśnie została zmodernizowana w taki sposób, że możliwe stanie się zsynchronizowanie sieci energetycznej Litwy z siecią Polski i całego unijnego systemu energetycznego CEN. Informację tę podał w środę portal zw.lt za PAP.

Minister energii Litwy Dainius Kreivys stwierdził, że synchronizacja sieci to najważniejsza kwestia z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego jego państwa. Państwa bałtyckie przestaną być według niego energetyczną wyspą, której grozi odcięcie od źródeł prądu.

Zgodnie z planami władz państw bałtyckich proces synchronizacji sieci ma zostać przeprowadzony w 2025 r. Według litewskiego ministra tempo prac sprawia, że zostanie on dotrzymany. Kreivys przypomniał też o planach ułożenia podmorskiego łącza Harmony Link, który ma umożliwić przesył prąd elektrycznego między Polską a Litwą alternatywną drogą.

Jeszcze w latach 90 Litwa dysponowała znaczną nadwyżką energii dzięki elektrowni jądrowej w Wisagini. Elektrownia ta została jednak wyłączona na żądanie Brukseli po przystąpieniu Litwy do Unii Europejskiej. Stało się tak mimo, iż Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) uznała reaktory RBMK pracujące w wisagińskiej elektrowni za bezpieczne. Od tego czasu Litwa musi okresowo importować energię.

Czytaj także: Litwa chce całkowicie zablokować energię z elektrowni w Ostrowcu na Białorusi

zw.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply