Rosja i Armenia osiągnęły porozumienie w sprawie ceny gazu ziemnego na 2019 rok. – podała w poniedziałek Gazeta.ru. Wzrośnie ona o 15 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Pod koniec ubiegłego roku Rosja i Armenia zdołały porozumieć się w kwestii przyszłej ceny gazu. Powiadomił o tym w mediach społecznościowych p.o. premiera Armenii Nikol Paszynian. W nagraniu zamieszczonym na Facebooku Paszynian przyznał, że cena na gaz wzrośnie, lecz twierdził, że nie dotknie to zwykłych użytkowników.

„Istnieją dwa ogniwa w dostawach gazu – Gazprom dostarcza gaz do Gazpromu Armenia, który z kolei dostarcza paliwo konsumentom. Okazało się, że Gazprom i Gazprom Armenia powinny zweryfikować cenę, stawki wzrosną, ale dzięki regulacjom wewnętrznym nie będzie zmian dla użytkownika końcowego”- powiedział Paszynian. Szef armeńskiego rządu nie wyjaśnił bliżej, dzięki jakiemu mechanizmowy uda się uniknąć podwyżek dla zwykłych odbiorców gazu.

Paszynian ujawnił, że odbył dwie rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, podczas których osiągnięto porozumienie w kwestii ceny gazu. Szef armeńskiego rządu zapewniał, że posunięcie to nie doprowadzi do zwiększenia długu Armenii wobec Rosji, ani do konieczności przekazania Rosji aktywów będących obecnie własnością Armenii.

Wkrótce po tym oświadczeniu Gazprom ogłosił, że cena gazu dla Armenii będzie wynosić od 1. stycznia br. 165 dolarów za tysiąc metrów sześciennych – o 15 dolarów więcej niż dotychczas.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, tydzień temu Nikol Paszynian odbył wizytę w Moskwie, gdzie m.in. prowadził nieudane rozmowy dotyczące nowej ceny gazu dla Armenii. Wyraził przy tym nadzieję, że Erywań i Moskwa osiągną w końcu „pożądany rezultat” unikając „niepożądanego rozwoju sytuacji”. Jak pisała wówczas agencja TASS, władze Armenii wielokrotnie informowały, że prowadzą ze stroną rosyjską rozmowy w sprawie obniżenia ceny gazu. Okazało się jednak, że zamiast mniej, Armenia będzie płacić więcej za rosyjski gaz.

CZYTAJ TAKŻE: Łukaszenko i Putin posprzeczali się o ceny gazu [+VIDEO]

Kresy.pl / gazeta.ru / Hromadske

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz