RMF FM podało, czego KE chce od Polski w zamian za rezygnację z artykułu 7

Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej, pozostawienie pierwszej prezes SN oraz nieodsyłanie sędziów w stan spoczynku po 65 roku życia to wg RMF FM warunki kompromisu z Komisją Europejską.

Korespondentka radia RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon dowiedziała się nieoficjalnie, jakie są warunki postawione polskiemu rządowi przez Komisję Europejską w sporze o praworządność. Po spełnieniu tych warunków eurokraci mieliby zawiesić, lub całkiem zrezygnować z procedury art. 7 traktatu o Unii Europejskiej, mogącej zakończyć się nałożeniem na Polskę sankcji.

Według RMF FM wiceszef KE Frans Timmermans przedstawiając unijnym ministrom raport o rozmowach prowadzonych z polskimi władzami uznał, że „jest w nich postęp”, jednak w „najbliższych dniach i tygodniach” oczekuje on „konkretnych rezultatów”. Timmermans podał, że do następnego spotkania Rady UE w dniu 14. maja będzie możliwe ocenienie, co w tej sprawie udało się zrobić.

Szymańskiej-Borginon udało się nieoficjalnie ustalić, jaka ma być cena kompromisu z Komisją Europejską. KE miała postawić Polsce 3 warunki: zrezygnowanie z instytucji skargi nadzwyczajnej, pozostawienie w Sądzie Najwyższym Małgorzaty Gersdorf a także rezygnacja z przepisu pozwalającego na odsyłanie w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.

Skarga nadzwyczajna została wprowadzona na żądanie prezydenta Andrzeja Dudy po tym, jak w lipcu 2017 roku zawetował on pierwszą próbę reformy sądownictwa przez PiS. Daje ona możliwość zaskarżenia do Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych SN każdego prawomocnego orzeczenia sądu. Zdaniem Komisji Europejskiej rozwiązanie to podważa pewność prawa. Według RMF FM likwidacja skargi nadzwyczajnej rodziłaby konieczność likwidacji lub poważnego zmniejszenia Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych.

W przypadku spełnienia trzeciego warunku KE, w Sądzie Najwyższym pozostałoby 27 sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia. Według obecnie obowiązującej ustawy o dopuszczenie do dalszego orzekania muszą oni składać wnioski do prezydenta.

RMF FM zauważa, że w dniach 8-11. maja odbędzie się posiedzenie Sejmu a w dniach 9-11. maja posiedzenie Senatu, na których PiS może częściowo cofnąć reformę wymiaru sprawiedliwości, jeśli zgodzi się na warunki Brukseli.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: RMF FM: Efekt Morawieckiego – KE szuka kompromisu z Polską

Kresy.pl / RMF FM
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz