RMF FM podało, czego KE chce od Polski w zamian za rezygnację z artykułu 7

Rezygnacja ze skargi nadzwyczajnej, pozostawienie pierwszej prezes SN oraz nieodsyłanie sędziów w stan spoczynku po 65 roku życia to wg RMF FM warunki kompromisu z Komisją Europejską.

Korespondentka radia RMF FM w Brukseli Katarzyna Szymańska-Borginon dowiedziała się nieoficjalnie, jakie są warunki postawione polskiemu rządowi przez Komisję Europejską w sporze o praworządność. Po spełnieniu tych warunków eurokraci mieliby zawiesić, lub całkiem zrezygnować z procedury art. 7 traktatu o Unii Europejskiej, mogącej zakończyć się nałożeniem na Polskę sankcji.

Według RMF FM wiceszef KE Frans Timmermans przedstawiając unijnym ministrom raport o rozmowach prowadzonych z polskimi władzami uznał, że „jest w nich postęp”, jednak w „najbliższych dniach i tygodniach” oczekuje on „konkretnych rezultatów”. Timmermans podał, że do następnego spotkania Rady UE w dniu 14. maja będzie możliwe ocenienie, co w tej sprawie udało się zrobić.

Szymańskiej-Borginon udało się nieoficjalnie ustalić, jaka ma być cena kompromisu z Komisją Europejską. KE miała postawić Polsce 3 warunki: zrezygnowanie z instytucji skargi nadzwyczajnej, pozostawienie w Sądzie Najwyższym Małgorzaty Gersdorf a także rezygnacja z przepisu pozwalającego na odsyłanie w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65 lat.

Skarga nadzwyczajna została wprowadzona na żądanie prezydenta Andrzeja Dudy po tym, jak w lipcu 2017 roku zawetował on pierwszą próbę reformy sądownictwa przez PiS. Daje ona możliwość zaskarżenia do Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych SN każdego prawomocnego orzeczenia sądu. Zdaniem Komisji Europejskiej rozwiązanie to podważa pewność prawa. Według RMF FM likwidacja skargi nadzwyczajnej rodziłaby konieczność likwidacji lub poważnego zmniejszenia Izby Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych.

W przypadku spełnienia trzeciego warunku KE, w Sądzie Najwyższym pozostałoby 27 sędziów, którzy ukończyli 65 rok życia. Według obecnie obowiązującej ustawy o dopuszczenie do dalszego orzekania muszą oni składać wnioski do prezydenta.

RMF FM zauważa, że w dniach 8-11. maja odbędzie się posiedzenie Sejmu a w dniach 9-11. maja posiedzenie Senatu, na których PiS może częściowo cofnąć reformę wymiaru sprawiedliwości, jeśli zgodzi się na warunki Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE: RMF FM: Efekt Morawieckiego – KE szuka kompromisu z Polską

Kresy.pl / RMF FM

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply