Powołanie dwóch nowych izb Sądu Najwyższego, wybór członków KRS większością 3/5 głosów i skarga nadzwyczajna to najważniejsze założenia reformy sądownictwa zaproponowanej przez Andrzeja Dudę.

Krótko po godz. 12 prezydent Andrzej Duda podczas specjalnego wystąpienia przedstawił główne założenia proponowanej przez niego reformy sądownictwa.W kwestii wyboru członków Krajowej Rady Sądownictwa prezydent zaproponował, by Sejm wybierał ich większością 3/5 głosów. Jeśli Sejm w ciągu dwóch miesięcy nie zdoła wybrać w ten sposób członków KRS, wówczas prawo mianowania członków KRS przechodzi na prezydenta. W związku z opiniami, że propozycja ta może być niekonstytucyjna, Andrzej Duda zaproponował odpowiednią zmianę konstytucji.

Inną zmianą zaproponowaną przez prezydenta jest „skarga nadzwyczajna” – możliwość wniesienia skargi od każdego prawomocnego orzeczenia.

Jeżeli ktoś czuje się skrzywdzony tym orzeczeniem, będzie mógł ubiegać się o wniesienie takiej skargi nadzwyczajnej do Sądu Najwyższego po to, żeby właśnie trudne sprawy ludzkie, tych którzy mają głębokie poczucie krzywdy na skutek orzeczeń polskich sądów mogły być załatwiane, mogły być jeszcze raz rozpoznane – mówił prezydent podkreślając, że jest to zmiana o charakterze prospołecznym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Skargi nadzwyczajne mieliby prawo wnosić obywatele za pośrednictwem podmiotów pośrednich – m.in. Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Obywatelskich, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Pacjenta. Prawo wniesienia skargi będzie mieć także dwudziestu senatorów i trzydziestu posłów, odpowiednio poprzez marszałka Sejmu i Senatu. Skargi nadzwyczajne rozpatrywałaby nowa izba SN – Izba Kontroli Nadzwyczajnych i Spraw Publicznych.

Prezydencki projekt ustawy o Sądzie Najwyższym zakłada także powołanie przy Sądzie Najwyższym Izby Dyscyplinarnej.

Andrzej Duda proponuje również wprowadzenie ławników przy rozpatrywaniu skarg nadzwyczajnych i spraw dyscyplinarnych.

Dzisiaj o godzinie 16. rozpoczną się w Pałacu Prezydenckim konsultacje prezydenta z przedstawicielami klubów parlamentarnych w sprawie zaproponowanej reformy.

Przypomnijmy, że w lipcu br. prezydent zawetował ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa uchwalone przez Sejm i zapowiedział przedstawienie własnych projektów ustaw.

Kresy.pl / PAP / RMF FM

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz