Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skomentowała wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Grybauskaite uważa, że nowy skład koalicji rządzącej w Niemczech nie powinien zasadniczo wpłynąć na jej politykę proeuropejską i w dziedzinie bezpieczeństwa. Prezydent Litwy przypomniała, że „od Niemiec zawsze oczekujemy stabilności, solidności, konsekwencji działań, zachowania tradycji demokratycznych i stanowiska proeuropejskiego”. Prezydent Litwy zaznaczła, że „Niemcy są i pozostaną najważniejszym gospodarczym i politycznym partnerem Litwy w Europie”.Po podliczeniu głosów oddanych we wszystkich 299 okręgach wyborczych, wybory parlamentarne w Niemczech wygrał blok CDU/CSU uzyskując 33 procent głosów. Drugie miejsce zajęła SPD uzyskując 20,5 procent głosów. Trzecią siłą w niemieckim parlamencie będzie narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 12,6 procent głosów. Do parlamentu wejdą jeszcze liberałowie z FDP, którzy uzyskali 10,7 procent głosów oraz Zieloni (8,9 procent).

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Światowego Kongresu Żydów: Merkel jest przyajcielem Izraela. AfD powinna być zakazana

Kresy.pl / PAP

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

a

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Obecnie Litwa eksportuje więcej do Polski niż do niemiec… no ale cóż niemcy to ich przyjaciele, a Polacy to po prostu źródło ich utrzyania, podobnie jak ukrainy zresztą. Kolejne „polskie” rządy ładują ciężkie pieniądze w utrzymanie tych zafajdanych szowinistycznych kraików, a oni traktują nas z otwartą wrogością… to się nazywa „polityka” przez duże Gie.