Prezydent Litwy Dalia Grybauskaite skomentowała wyniki wyborów parlamentarnych w Niemczech.

Grybauskaite uważa, że nowy skład koalicji rządzącej w Niemczech nie powinien zasadniczo wpłynąć na jej politykę proeuropejską i w dziedzinie bezpieczeństwa. Prezydent Litwy przypomniała, że „od Niemiec zawsze oczekujemy stabilności, solidności, konsekwencji działań, zachowania tradycji demokratycznych i stanowiska proeuropejskiego”. Prezydent Litwy zaznaczła, że „Niemcy są i pozostaną najważniejszym gospodarczym i politycznym partnerem Litwy w Europie”.

Po podliczeniu głosów oddanych we wszystkich 299 okręgach wyborczych, wybory parlamentarne w Niemczech wygrał blok CDU/CSU uzyskując 33 procent głosów. Drugie miejsce zajęła SPD uzyskując 20,5 procent głosów. Trzecią siłą w niemieckim parlamencie będzie narodowo-konserwatywna Alternatywa dla Niemiec (AfD) z 12,6 procent głosów. Do parlamentu wejdą jeszcze liberałowie z FDP, którzy uzyskali 10,7 procent głosów oraz Zieloni (8,9 procent).

Kresy.pl istnieją dzięki wsparciu Darczyńców
Pomogłeś już w tym miesiącu?

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Szef Światowego Kongresu Żydów: Merkel jest przyajcielem Izraela. AfD powinna być zakazana

Kresy.pl / PAP

Reklama4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Kojoto
    Kojoto :

    Obecnie Litwa eksportuje więcej do Polski niż do niemiec… no ale cóż niemcy to ich przyjaciele, a Polacy to po prostu źródło ich utrzyania, podobnie jak ukrainy zresztą. Kolejne „polskie” rządy ładują ciężkie pieniądze w utrzymanie tych zafajdanych szowinistycznych kraików, a oni traktują nas z otwartą wrogością… to się nazywa „polityka” przez duże Gie.