Niemcy chcą wyłączenia swoich firm spod sankcji USA wobec Rosji

Wall Street Journal poinformował w czwartek, że przedstawiciele niemieckiego rządu będą lobbować za wyłączeniem przez administrację USA niemieckich firm z nowych sankcji wobec Rosji.

WSJ poinformował, że podczas podróży do Waszyngtonu w tym tygodniu niemiecki minister finansów (Olaf Scholz – red.) będzie zabiegał o specjalne traktowanie, a kanclerz Angela Merkel planuje rozmawiać o tej sprawie z prezydentem (USA) Donaldem Trumpem na spotkaniu“, które zaplanowano na 27 kwietnia.

Amerykańska gazeta cytując słowa doradcy niemieckiej kanclerz, dodaje, że w kontekście rosnących obaw związanych z sankcjami wobec Rosji za ingerencję w amerykańskie wybory w 2016 roku, Merkel chce ostrzec Trumpa przed możliwymi konsekwencjami gospodarczymi polityki handlowej USA. To nie będzie łatwa wizyta – dodał informator WSJ.

Dziennika informuje, że niemiecki przemysł lobbuje w rządzie Merkel, żeby naciskał na USA, by złagodziły swoje stanowisko lub poczyniły ustalenia w celu zapewnienia niemieckich firm, z których wiele prowadzi ważne interesy z Rosją, że nie padną ofiarą pogorszenia stosunków na linii Waszyngton-Moskwa.

Przypomniano, że największe przedsiębiorstwa niemieckiego przemysłu takie jak Siemens, Daimler czy Volkswagen prowadzą interesy z podmiotami związanymi z ludźmi objętymi amerykańskimi sankcjami. Niemieccy menadżerowie twierdzą, że sankcje mogą zagrozić wieloletnim joint venture, powstrzymać banki od finansowania nowych projektów w Rosji i potencjalnie narazić niemiecki przemysł na straty setek milionów euro – tłumaczy dziennik.

Dziennik podkreśla, że Niemcy mają znaczące kontakty handlowe z Rosją. “Mimo coraz ostrzejszych sankcji wartość handlu między dwoma krajami wzrosła w ubiegłym roku do 54,5 mld euro z 45 mld euro w 2016 roku, a niemieckie firmy zainwestowały w ostatnich latach w Rosji ponad 20 mld euro” – czytamy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Nikki Haley powiedziała w niedzielę, że dodatkowe sankcje przeciwko Rosji zostaną ogłoszone już w poniedziałek w odpowiedzi na rzekomą rolę Rosjan w niedawnym ataku chemicznym w Syrii. Jednak Biały Dom oświadczył w poniedziałek, że Trump postanowił nie nakładać sankcji.

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply