Rosyjska ingerencja mogła mieć wpływ na referendum w sprawie Brexitu, ale jej efekt był „niewymierny” – takie tezy mają znajdować się we wciąż nieopublikowanym raporcie komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa w brytyjskim parlamencie. Do raportu, którego publikacja ma być blokowana przez brytyjski rząd, dotarła gazeta Times of London.

W raporcie międzypartyjnej komisji na temat nielegalnej rosyjskiej aktywności w Wielkiej Brytanii parlamentarzyści nie byli w stanie stwierdzić, czy działania te miały wpływ na wynik plebiscytu w 2016 roku. Zdaniem komisji brytyjskie służby wywiadowcze nie użyły wystarczających zasobów, aby przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu; w raporcie wskazano na wpływ publikacji rosyjskich stron internetowych, szeroko rozpowszechnianych w mediach społecznościowych – donosi gazeta.

Według Emily Thornberry, minister spraw zagranicznych w laburzystowskim gabinecie cieni  przecieki z raportu wywołują „poważne pytania” odnośnie zabezpieczenia głosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Jeśli to prawda, że nasze służby nie były w stanie określić zasięgu lub wpływu rosyjskiej ingerencji w referendum w 2016 roku, rodzi to poważne pytania wymagające poważnych odpowiedzi” – powiedziała Thornberry. Polityk wezwała premiera Johnsona do wyjaśnienia zamieszania i spekulacji wokół raportu.

Rząd Johnsona twierdzi, że potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie wpływu raportu na bezpieczeństwo i obiecuje opublikowanie go po wyborach. Krytycy twierdzą, że ujawnienie raportu zostało wstrzymane, ponieważ mówi on o darowiznach od Rosjan na rzecz Partii Konserwatywnej. Minister ds. bezpieczeństwa Brandon Lewis odrzucił te zarzuty twierdząc, że wszystkie wpłaty zostały zgłoszone właściwym władzom, a darczyńcy mieli brytyjskie obywatelstwo.

Komisja ds. wywiadu i bezpieczeństwa rozpoczęła pracę nad raportem na początku tego roku. Raport został przesłany Johnsonowi 17 października z komentarzem, że komisja oczekuje na jego „nieuchronne” opublikowanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Raport Muellera: Trump nie był w zmowie z Rosją

Kresy.pl / The Times
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz