Rosyjska ingerencja mogła mieć wpływ na referendum w sprawie Brexitu, ale jej efekt był „niewymierny” – takie tezy mają znajdować się we wciąż nieopublikowanym raporcie komisji ds. wywiadu i bezpieczeństwa w brytyjskim parlamencie. Do raportu, którego publikacja ma być blokowana przez brytyjski rząd, dotarła gazeta Times of London.

W raporcie międzypartyjnej komisji na temat nielegalnej rosyjskiej aktywności w Wielkiej Brytanii parlamentarzyści nie byli w stanie stwierdzić, czy działania te miały wpływ na wynik plebiscytu w 2016 roku. Zdaniem komisji brytyjskie służby wywiadowcze nie użyły wystarczających zasobów, aby przeciwdziałać rosyjskiemu zagrożeniu; w raporcie wskazano na wpływ publikacji rosyjskich stron internetowych, szeroko rozpowszechnianych w mediach społecznościowych – donosi gazeta.

Według Emily Thornberry, minister spraw zagranicznych w laburzystowskim gabinecie cieni  przecieki z raportu wywołują „poważne pytania” odnośnie zabezpieczenia głosowania w nadchodzących wyborach parlamentarnych. „Jeśli to prawda, że nasze służby nie były w stanie określić zasięgu lub wpływu rosyjskiej ingerencji w referendum w 2016 roku, rodzi to poważne pytania wymagające poważnych odpowiedzi” – powiedziała Thornberry. Polityk wezwała premiera Johnsona do wyjaśnienia zamieszania i spekulacji wokół raportu.

Rząd Johnsona twierdzi, że potrzebuje więcej czasu na przeanalizowanie wpływu raportu na bezpieczeństwo i obiecuje opublikowanie go po wyborach. Krytycy twierdzą, że ujawnienie raportu zostało wstrzymane, ponieważ mówi on o darowiznach od Rosjan na rzecz Partii Konserwatywnej. Minister ds. bezpieczeństwa Brandon Lewis odrzucił te zarzuty twierdząc, że wszystkie wpłaty zostały zgłoszone właściwym władzom, a darczyńcy mieli brytyjskie obywatelstwo.

Komisja ds. wywiadu i bezpieczeństwa rozpoczęła pracę nad raportem na początku tego roku. Raport został przesłany Johnsonowi 17 października z komentarzem, że komisja oczekuje na jego „nieuchronne” opublikowanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Raport Muellera: Trump nie był w zmowie z Rosją

Kresy.pl / The Times

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz