Specjalny prokurator Robert Mueller zakończył w piątek śledztwo w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i przekazał ministerstwu sprawiedliwości raport w tej sprawie. Z podsumowania raportu przekazanego w niedzielę Kongresowi i mediom przez prokuratora generalnego Williama Bara wynika, że śledztwo nie znalazło dowodów na świadome spiskowanie Trumpa z Rosją. Raport jest bardziej dwuznaczny w kwestii domniemanej obstrukcji śledztwa przez prezydenta USA.

W czterostronicowym dokumencie Barr napisał, że specjalny prokurator “nie znalazł [dowodów], że jakikolwiek obywatel USA [US person – red.] lub członek sztabu wyborczego Trumpa spiskował lub świadomie koordynował [działania] z Rosją”. Druga część podsumowania prokuratora generalnego dotyczy sprawy obstrukcji śledztwa. Według Barra Robert Mueller postanowił nie przedstawiać nikomu zarzutów w tej kwestii. Pozostawił jednak cień wątpliwości pisząc, że śledztwo nie przesądza, czy “badane zachowanie stanowiło obstrukcję”.

Jak wyraził się Barr, zebrane dowody nie były wystarczające do stwierdzenia, że prezydent utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości. W raporcie znalazły się słowa, że dokument “nie stwierdza, że prezydent popełnił przestępstwo, ale też nie oczyszcza go z zarzutów”.

Donald Trump, który wielokrotnie określał śledztwo przeciwko niemu mianem “polowania na czarownice”, był jednak zdania, że został całkowicie uniewinniony. “Żadnej zmowy, żadnej obstrukcji, kompletne i totalne oczyszczenie z zarzutów. Niech Ameryka nadal będzie wielka” – napisał na Twitterze.

Innego zdania są Demokraci, którzy wskazują na ten fragment podsumowania prokuratora generalnego, który nie wyklucza utrudniania śledztwa przez Trumpa. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że list Barra zawiera “tyle pytań, co odpowiedzi” i poprosili o dostęp do całego raportu.

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczna prawda o Russiagate

Kresy.pl / BBC / RMF FM

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply