Specjalny prokurator Robert Mueller zakończył w piątek śledztwo w sprawie ingerencji Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku i przekazał ministerstwu sprawiedliwości raport w tej sprawie. Z podsumowania raportu przekazanego w niedzielę Kongresowi i mediom przez prokuratora generalnego Williama Bara wynika, że śledztwo nie znalazło dowodów na świadome spiskowanie Trumpa z Rosją. Raport jest bardziej dwuznaczny w kwestii domniemanej obstrukcji śledztwa przez prezydenta USA.

W czterostronicowym dokumencie Barr napisał, że specjalny prokurator „nie znalazł [dowodów], że jakikolwiek obywatel USA [US person – red.] lub członek sztabu wyborczego Trumpa spiskował lub świadomie koordynował [działania] z Rosją”. Druga część podsumowania prokuratora generalnego dotyczy sprawy obstrukcji śledztwa. Według Barra Robert Mueller postanowił nie przedstawiać nikomu zarzutów w tej kwestii. Pozostawił jednak cień wątpliwości pisząc, że śledztwo nie przesądza, czy „badane zachowanie stanowiło obstrukcję”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Jak wyraził się Barr, zebrane dowody nie były wystarczające do stwierdzenia, że prezydent utrudniał działanie wymiaru sprawiedliwości. W raporcie znalazły się słowa, że dokument „nie stwierdza, że prezydent popełnił przestępstwo, ale też nie oczyszcza go z zarzutów”.

Donald Trump, który wielokrotnie określał śledztwo przeciwko niemu mianem „polowania na czarownice”, był jednak zdania, że został całkowicie uniewinniony. „Żadnej zmowy, żadnej obstrukcji, kompletne i totalne oczyszczenie z zarzutów. Niech Ameryka nadal będzie wielka” – napisał na Twitterze.

Innego zdania są Demokraci, którzy wskazują na ten fragment podsumowania prokuratora generalnego, który nie wyklucza utrudniania śledztwa przez Trumpa. Przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi oraz przywódca Demokratów w Senacie Chuck Schumer wydali wspólne oświadczenie, w którym napisali, że list Barra zawiera „tyle pytań, co odpowiedzi” i poprosili o dostęp do całego raportu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ostateczna prawda o Russiagate

Kresy.pl / BBC / RMF FM

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz