Wero, projekt portfela cyfrowego opracowany przez 16 największych europejskich banków jest wdrażany w Europie Zachodniej. Pierwsze transakcje odbywają się już w Niemczech, Francji i Belgii. Celem nowej aplikacji jest ograniczenie dominacji amerykańskich gigantów – Mastercard, Visa i PayPal w Unii Europejskiej.
Wero to portfel cyfrowy opracowany przez konsorcjum 16 największych banków działających w ramach Europejskiej Inicjatywy Płatniczej (EPI). Wśród nich znajdują się m.in. BNP Paribas, Deutsche Bank i Worldline – pisze czeski dziennik Hospodářské noviny
Usługa umożliwia dokonywanie płatności korzystając z kodu QR, adresu e-mail lub numeru telefonu. Docelowo Wero ma również obsługiwać płatności transgraniczne, możliwość „kup teraz, zapłać później”, transakcje online, płatności cykliczne oraz płatności w sklepach.
Wero jest teraz dostępne w Niemczech Belgii i Francji, a wkrótce usługa ma objąć kolejne kraje. Pełne wdrożenie na terenie UE planowane jest na drugą połowę 2025 r.
Podstawowym celem usługi jest ograniczenie pozycji amerykańskiego duopolu Visa i Mastercard, ale także pozostałych systemów, jak PayPal czy Apple Pay w obszarze przetwarzania płatności na terenie Unii Europejskiej. Banki zaangażowane w Wero zaznaczają, że zależy im na jednolitym rynku UE.
W 2022 r. międzynarodowe schematy kartowe (np. Visa i Mastercard) odpowiadały za ok. 61 proc. płatności kartami w strefie euro. Udział lokalnych systemów wynosił 39 proc. W strefie euro płatności kartowe aż w 13 krajach opierają się wyłącznie na globalnych schematach.
Przypominamy, że w podobnym czasie opracowywane jest cyfrowe euro, które pojawi się za ok. dwa lata. Zdaniem krytyków, Bruksela dąży do maksymalnego ograniczenia transakcji gotówkowych w UE, a docelowo do całkowitego wyeliminowania gotówki z obiegu.
Ponadto, w strefie euro dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy. Taki problem zgłasza już 13 proc. obywateli krajów należących do strefy. Liczba bankomatów spadła tam z 420 tys. do 370 tys. w latach 2016-2022.
Obecnie około 59 proc. wszystkich transakcji w strefie euro dokonywana jest gotówką, przy czym różnice w poszczególnych krajach są duże. W niektórych państwach wynosi on 70 procent, a w innych niecałe 20 procent. Do tych ostatnich należy m.in. Holandia. Według badania przeprowadzonego przez holenderski bank centralny, 12 proc. aptek w tym kraju nie akceptuje już płatności gotówkowych.
Ponadto, w strefie euro dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy. Taki problem zgłasza już 13 proc. obywateli krajów należących do strefy. Liczba bankomatów spadła tam z 420 tys. do 370 tys. w latach 2016-2022.
Kresy.pl/hospodarskienoviny.cz
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!