Dania ma nowego króla

Dziesiątki tysięcy ludzi przybyło, aby zobaczyć, jak dotychczasową królową Małgorzatę II zastępuje na tronie Danii jej syn, Fryderyk. Tym samym abdykowała jedyna kobieta-monarcha na świecie.

Ksiażę przejął w niedzielę koronę jako Fryderyk X. Powstrzymując łzy, król Fryderyk powiedział wiwatującemu tłumowi przed zamkiem Christiansborg, że ma nadzieję być „królem jednoczącym” społeczeństwo Danii. Nowy król chwalił także także matkę, która godzinę wcześniej formalnie abdykowała, kończąc panowanie, które trwało 52 lata. Małorzata stała się pierwszym od ponad 800 lat duńskim monarchą, który dobrowolnie abdykował, jak podkreśliło relacjonująca zdarzenia BBC.

 

Choć objęcie władzy przez nowego króla nie łączy się w Danii z uroczystą ceremonią koronacji, przed zamkiem Christiansborg zebrało się w niedzielę “morze ludzi”, aby być świadkiem inauguracji Fryderyka X. Na balkonie pałacu premier Mette Frederiksen ogłosiła słowa: „Niech żyje król Fryderyk X”, tym samym został ona władcą Danii i powiązanych z nią autonomicznych Grenlandii i Wysp Owczych.

W swoim pierwszym przemówieniu do ludu król Fryderyk powiedział, że przez całe życie dążył do osiągnięcia celu, jakim jest stanie się „jednoczącym królem jutra”. Podkreślił, że panowanie „To zadanie, którego podjąłem się z dumą, szacunkiem i radością”. Dodał, że jego matka zawsze będzie pamiętana jako „niezwykła” władczyni.

Na balkonie dołączyła do niego czwórka ich dzieci, w tym 18-letni Christian – nowy następca tronu. Pocałunek króla Fryderyka i jego żony, urodzonej w Australii Consort Mary, spotkał się z wiwatami publiczności.

 

Tłumy wyszły na ulice miasta, aby pożegnać królową Małgorzatę – jedyną do dzisiaj pozostałą kobietę królową. 83-latka ujawniła swoją bezprecedensową decyzję o ustąpieniu ze stanowiska podczas transmitowanego na żywo w telewizji przemówienia sylwestrowego. W audycji zdradziła, że ​​decyzję podjęto po okresie refleksji po operacji pleców na początku 2023 roku. „Operacja w naturalny sposób zrodziła myśl o przyszłości – czy nie nadszedł czas, aby przekazać odpowiedzialność następnemu pokoleniu” – powiedziała, dziękując duńskiemu społeczeństwu za wsparcie przez lata.

Małgorzata zachowa tytuł królowej, natomiast żona króla będzie nosić tytuł królowej małżonki. 55-letni król Fryderyk stoi obecnie na czele najstarszej monarchii w Europie. Brytyjski monarcha, król Karol i królowa małżonka Camilla, przesłali nowemu monarchie najlepsze życzenia, składając hołd „wieloletniej służbie”, jaką królowa Małgorzata pełniła wobec Danii.

bbc.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply