Holandia i Dania przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4 – poinformowała holenderska minister obrony Kaisa Ollongren w czwartek na Twitterze.

Jak ogłosiła w czwartek minister obrony Holandii Kaisa Ollongren, Holandia i Dania przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4.

„Holandia i Dania przekażą Ukrainie 14 czołgów Leopard 2A4. Wraz z innymi partnerami z „koalicji czołgów” wyposażamy Ukrainę w nowoczesne czołgi podstawowe, które będą przeciwdziałać rosyjskiej agresji teraz i w przyszłości” – napisała.

Holenderskie Ministerstwo Obrony zaznacza, że po remoncie czołgi podstawowe zostaną jak najszybciej wysłane na Ukrainę.

„Determinacja Ukraińców zachęca nas do dalszego udzielania wsparcia wojskowego. Ponadto bezpieczeństwo Ukrainy i Europy są ze sobą nierozerwalnie związane” – powiedziała Ollongren.

Jak poinformowała w środę stacja CNN, sześć czołgów Leopard 2, które Hiszpania przekazuje Ukrainie, przybyło do portu Santander w północnej części kraju, skąd wysyłane jest zaopatrzenie wojskowe w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony

Zdjęcia opublikowane przez hiszpańskie media pokazały sześć czołgów w mieście. Oczekuje się, że czołgi wraz z innymi pojazdami opancerzonymi przekazanymi przez Hiszpanię będą gotowe do wysłania na linię frontu na Ukrainie do końca miesiąca.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sześć czołgów Leopard 2A4, które Hiszpania obiecała wysłać na Ukrainę, opuści kraj dopiero w drugiej połowie kwietnia. Niemieckie czołgi bojowe nie były używane od lat 90. XX wieku i zostały zatrzymane w rezerwie, co wymagało ponownego wyposażenia i testów gotowości bojowej po początkowych wątpliwościach, czy mogą ponownie wejść do walki. Po przygotowaniu zostaną wysłane drogą morską do Polski, a stamtąd sprzęt trafi na Ukrainę.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply