Na fali protestów ruchu Black Lives Matter zwierzchnik Kościoła anglikańskiego, arcybiskup Canterbury Justin Welby uznał, że Kościół powinien rozważyć zmianę sposobu przedstawiania Jezusa jako białego mężczyzny.

W rozmowie z BBC abp Welby został zapytany, czy sposób, w jaki zachodni Kościół przedstawia Jezusa, wymaga „ponownego przemyślenia” i „ponownego wyobrażenia” w świetle protestów po śmierci George’a Floyda.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Tak, oczywiście, że tak” – odpowiedział abp Welby, dodając, że Jezus jest przedstawiany inaczej w różnych częściach świata. Hierarcha przekonywał, że jest w stałym kontakcie z przedstawicielami Kościoła anglikańskiego z całego świata, którzy nie przedstawiają Jezusa jako białego.

„Wchodzicie do ich kościołów i nie widzicie białego Jezusa. Widzicie czarnego Jezusa, chińskiego Jezusa lub Jezusa z Bliskiego Wschodu – co jest oczywiście najbardziej dokładne”. – mówił abp Welby. Hierarcha dodał, że wizerunki Jezusa nie są „tym, kogo czcimy”, ale raczej służą jako „przypomnienie uniwersalności Boga, który stał się w pełni człowiekiem”.

Na Twitterze abp Welby napisał, że „Jezus był z Bliskiego Wschodu, a nie biały”. Według niego „jest ważne, by o tym pamiętać”.

W rozmowie z BBC abp Welby obiecał też, że posągi w katedrze w Canterbury zostaną zweryfikowane pod kątem rozliczeń z historią kolonializmu i niewolnictwa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Anglikańscy biskupi do homoseksualistów: często byliście prześladowani i wykluczani przez Kościół

Kresy.pl / cnn.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz