W niedzielę odbywały się wybory parlamentarne. W wyborach do izby niżeszej zwyciężyła antyimigracyjna Szwajcarska Partia Ludowa (SVP).

Sondaże przedwyborcze sugerowały, że szwajcarscy wyborcy mieli trzy główne obawy: rosnące opłaty za obowiązkowy, wolnorynkowy system ubezpieczeń zdrowotnych, zmiany klimatyczne, które spowodowały zmniejszenie się wielu szwajcarskich lodowców oraz kwestię migrantów i imigracji, twierdziła France24. Te ostatnie mogły okazać się najsilniejsze bowiem antyimigracyjna SVP zwiększyła swój stan posiadania w Radzie Narodowej.

SVP uzyskała 28,5 proc. głosów, co przełożyło się na 62 mandaty w izbie niższej parlamentu, o dziewięć więcej w porównaniu z ostatnim głosowaniem w 2019 r. Partia Socjaldemokratyczna uzyskała 17,9 proc. i 41 mandatów. Dla tej parii to także wzrost – o dwa mandaty.

Nowa partia Sojusz Centrum, powstała w 2021 roku z fuzji centroprawicowych partii chadeckich i liberlnych demokratów, zadebiutowała w wyborach parlamentarnych i zajęła trzecie miejsce – z 14,5 proc. i 29 mandatami, przyćmiewając nieco starszą, założoną w 2009 r. Partię Liberalną, która otrzymując 14,3 głosów będzie miała o jeden mandat mniej i w stosunku do Centrum, i w stosunku do swojej reprezentacji w poprzedniej kadencji.

O porażce mogą mówić działacze Partii Zielonych, która z 9,3 proc. głosów straciła pięć mandatów, kończąc z 23. Podobnie Zielona Partia Liberalna – 7,2 proc. oznacza 10 mandatów w Radzie Narodowej, czyli o sześć mniej niż do tej pory. Dwa miejsca w izbie uzyskała Ewangelikalna Partia Ludowa, podobnie jak Federalna Unia Demokratyczna i Obywatelska Unia Genewy. Jeden mandat będzie mieć regionalistyczna Liga Ticino.

Analityk polityczny Pascal Sciarini z Uniwersytetu Genewskiego powiedział w poniedziałek France24, że poparcie dla Zielonych zostało częściowo osłabione dlatego, że wielu wyborców uważało, że zrobili już duży krok w kierunku ochrony środowiska poprzez zatwierdzenie w czerwcu projektu ustawy klimatycznej, która ograniczy emisję gazów cieplarnianych w Szwajcarii. Jak uznał sukces SVP sugeruje, że ​​rosnące składki ubezpieczeniowe i obawy związane z rosnącą migracją do Szwajcarii tym razem okazały się najważniejsze wielu wyborców.

Wynik wyborów nie oznacza żadnego politycznego wstrząsu dla Szwajcarii. Pełniąca funkcję rządu Rada Federalna działa w sposób konsocjalny – reprezentowane są w niej wszystkie główne partie i żadna z nich nie osiąga w niej większości.

Czytaj także: Izba wyższa Szwajcarii zgodziła się na reeksport broni na Ukrainę

elections.admin.ch/france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply