W niedzielę wyborcy w Szwajcarii zdecydowali w referendum o wprowadzeniu w kraju zakazu noszenia burek i innych zasłon twarzy – pokazują wstępne wyniki głosowania. Za wprowadzeniem zakazu opowiedziało się 51,2 proc. głosujących.

Wstępne wyniki referendum pokazują, że za zakazem opowiedziało się 51,2 proc. głosujących, przeciw zaś – 48,8 proc – podaje agencja „Reuters”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W Szwajcarii zabronione będzie noszenie burek i nikabów, a także kominiarek i chust, które zasłaniają twarz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W Austrii wszedł w życie zakaz noszenia burek i nikabów

Centralna Rada Muzułmanów i organizacja Amnesty International wyraziły oburzenie w związku ze wstępnymi wynikami referendum – podaje PAP.

„To czarny dzień dla naszej społeczności. Dzisiejsza decyzja otwiera stare rany, rozszerza zasadę prawnej nierówności i wysyła jasny sygnał wykluczenia dla muzułmańskiej mniejszości” – oświadczyła Rada.

AI oceniła z kolei, że nowy zakaz jest kolejną „antymuzułmańską inicjatywą” po zakazie budowy minaretów z 2009 roku, którego autorem była grupa związana również z prawicową Szwajcarską Partią Ludową.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Holandia: część miast nie chce respektować zakazu noszenia burki

Inicjatywa została zgłoszona jeszcze przed pandemią Covid-19 przez prawicowe ugrupowania. Nazywany „zakazem burek” projekt wzbudził duże kontrowersje. Rząd Szwajcarii prowadził kampanię przeciw zakazowi.

W dwóch kantonach Szwajcarii, Ticino i St. Gallen, już wcześniej obowiązywały zakazy zakrywania twarzy.

reuters.com / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz