Tragiczna katastrofa kolejowa w Czechach

We wtorek w Czechach zderzyły się dwa pociągi, które wjechały na jedną linię. W katastrofie zginęły dwie osoby, a kilkudziesięciu pasażerów odniosło obrażenia.

Do wypadku doszło we wtorek o godzinie 21.37 niedaleko miejscowości Štolmíř na trasie kolejowej między Pragą a Kolinem, około 50 km na wschód od stolicy Czech. Portal dorzeczy.pl twierdzi, że zderzyły się dwa pociągi pasażerskie, jednak czeski portal novinky.cz podał, że najechały na siebie pociąg pasażerski i towarowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Novinky.cz podają, że w katastrofie zginął jeden maszynista, natomiast dorzeczy.pl podaje, że zginęły dwie osoby, a jedna z nich to obywatel Niemiec. Rannych zostało co najmniej 35 osób. U czterech osób obrażenia są poważne. Osiem osób wśród rannych to osoby nieletnie.

Czeski portal przytacza wypowiedź ministra transportu Czech Karla Havlíčka twierdzącego, że przyczyną wypadku jest błąd człowieka. Jeden z pociągów wjechał na kolizyjny tor mimo zapalonego czerwonego światła od jego strony. „Najprawdopodobniej maszynista minął sygnalizację z czerwonym światłem, mimo że jest to bardzo dobrze zabezpieczony tor” – powiedział minister.

Nie wiadomo dlaczego prowadzący pociąg nie zwrócił uwagi na sygnalizację świetlną. System bezpieczeństwa na tej linii nie pozwala kierowcy zasnąć, musi on naciskać przycisk czujności co 10-20 sekund. Jeśli tego nie zrobi rozlega się alarmowy sygnał dźwiękowy i pociąg zostaje zatrzymany. Pojawiły się spekulacje, że brak reakcji mógł zostać spowodowany pogorszonym stanem zdrowia jednego z maszynistów.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Po zderzeniu dwa składy zaklinowały się przy czym groziło im przewrócenie się z torów i przybyłe na miejsce drużyny strażackie musiały ustabilizować jeden z pociągów przy pomocy specjalnych łańcuchów.

Czytaj także: Wypadek polskiego pociągu w Niemczech

novinky.cz/dorzeczy.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz