Premier Węgier Viktor Orban sądzi, że spotkanie pomiędzy prezydentami Węgier i Ukrainy pomogłoby naprawić stosunki pomiędzy oboma państwami, jednak Ukraina nie wykazała dotąd zainteresowania takim spotkaniem. „Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje” – skomentował to węgierski premier.

Słowa Orbana odnotował w czwartek ukraiński portal Europejska Prawda powołując się na węgierski Blikk.hu. Na dzisiejszej konferencji prasowej szef węgierskiego rządu powiedział, że pomimo wszelkich węgierskich starań wciąż nie doszło do spotkania prezydentów Węgier i Ukrainy. Węgry wyrażały gotowość, by Ukraina była gospodarzem takiego spotkania. „Ukraina to duży kraj i tak się zachowuje” – w ten sposób Orban wyjaśnił zachowanie strony ukraińskiej.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Ale coś musi się stać, ponieważ pomimo różnicy wielkości jesteśmy sąsiadami. Nasze stosunki są zerwane, to musi się zmienić, potrzebne jest osobiste spotkanie. Czekamy na swoją kolej” – mówił węgierski premier.

Węgry i Ukraina toczą spór o dwie kontrowersyjne ustawy godzące w prawa mniejszości narodowych na Ukrainie, w tym prawa mniejszości węgierskiej. Są to ustawa o oświacie oraz ustawa o języku ukraińskim. W obu przypadkach Komisja Wenecka wskazała, że niektóre zapisy tych ustaw godzą w prawa mniejszości. Po wejściu w życie ukraińskiej ustawy oświatowej Węgry ogłosiły blokadę integracji Ukrainy z UE i NATO do czasu zmiany kontrowersyjnych przepisów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Ukraina nie widzi problemu w uwagach Komisji Weneckiej ws. ograniczania praw językowych mniejszości narodowych

Kresy.pl / eurointegration.com.ua / blikk.hu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz