Giuseppe Conte zaprzysiężony. Włochy będą miały eurosceptyczny rząd

Prezydent Włoch zaprzysiągł w piątek Giuseppe Contego na premiera Włoch. Pozwoli to na utworzenie w Italii eurosceptycznego rządu przez Ligę Północną i Ruch Pięciu Gwiazd.

Conte, 53-letni prawnik bez doświadczenia w polityce musi teraz uzyskać wotum zaufania w obu izbach parlamentu. Koalicja obu partii tworzących rząd posiada większość w obu z nich. Głosowania w tej sprawie odbędą się w przyszłym tygodniu.

Gabinet Contego, ogłoszony już „rządem zmiany”, będzie składał się z 18 ministrów, z czego 5 to kobiety. Przywódcy obu partii koalicyjnych obejmą teki wicepremierów i kluczowe ministerstwa. Lider Ligi Północnej Matteo Salvini zostanie ministrem spraw wewnętrznych, gdzie ma zaostrzyć politykę imigracyjną. Szef „antyestablishmentowego” Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio obejmie resort przemysłu i pracy, w którym, według przewidywań, zajmie się m.in. podniesieniem wysokości zasiłków socjalnych i dla bezrobotnych.

Eurosceptyczny profesor Paolo Savona, którego nominację na stanowisko ministra finansów zablokował prezydent Mattarella, zostanie ostatecznie ministrem ds. europejskich.

Przypomnijmy, że w połowie maja, dwa miesiące po wyborach parlamentarnych, włoskie partie polityczne – Ruch Pięciu Gwiazd i Liga Północna ogłosiły, że zawarły porozumienie koalicyjne. Liderzy partyjni uzgodnili, że premierem będzie Giuseppe Conte, jednak pierwsza misja utworzenia przez niego rządu zakończyła się niepowodzeniem – prezydent nie chciał zaakceptować kandydatury Paolo Savony, przeciwnika euro, na stanowisko ministra finansów. Mattarella usiłował przeforsować pomysł rządu technicznego na czele z byłym urzędnikiem MFW Carlo Cottarellim, jednak stało się jasne, że nie uzyska on wotum zaufania. Partie koalicyjne podjęły ponowny trud utworzenia rządu i ostatecznie prezydent ponowił w czwartek nominację dla Contego.

Kresy.pl / Reuters / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply