Obniżka ceł m. in. na odzież i obuwie, sprzęt AGD, produkty spożywcze i kosmetyki, ma na celu stymulację importu, otwarcie gospodarki i podniesienie jej konkurencyjności.

Chiński resort finansów poinformował, że obniżka ceł obejmie 1449 towarów importowanych do Chin z krajów objętych klauzulą największego uprzywilejowania (KNU). Zmniejszą się one średnio z 15,7 do 6,9 proc.

KNU jest używane wobec siebie przez państwa należące do Światowej Organizacji Handlu (WTO), poza sytuacjami związanymi z preferencyjnym traktowaniem krajów rozwijających się, unii celnych, czy regionalnych porozumień o wolnym handlu.

CZYTAJ TAKŻE: USA wprowadziły na UE cła na stal i aluminium

Obniżenie ceł pozostaje zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami chińskiego prezydenta Xi Jinpinga, a także z obietnicami składanymi przez Pekin. Cła na odzież, obuwie, nakrycia głowy, sprzęt kuchenny i akcesoria sportowe zmniejszą się o ponad połowę – średnio z 15,9 do 7,1 proc. Z kolei taryfy na sprzęt AGD, w tym pralki i lodówki, spadną z 20,5 do 8 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zmniejszona zostaną również cła na ryby i owoce morza z hodowli i połowu, wodę mineralną i przetworzone produkty spożywcze, średnio z 15,2 do 6,9 proc. Jeżeli chodzi o środki czystości, kosmetyki do skóry i włosów oraz części lekarstw zapowiedziano przeciętny spadek z 8,4 do 2,9 proc.. Dodatkowo taryfa dotycząca części leków, w tym antybiotyków oraz insuliny, wynosząca obecnie 6 proc., zostanie obniżona do zera.

Zapowiedziane przez chińskie ministerstwo finansów obniżka ceł dotyczy znacznie większego zakresów towarów niż poprzednia, kiedy to w grudniu 2017 roku spadły cła na prawie 200 importowanych do Chin produktów, w tym niektóre rodzaje żywności, suplementów diety i lekarstw.

Kresy.pl / interia.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz