Jednooizbowy parlament Finlandii – Eduskutna przegłosował w środę rządowy projekt ustawy znacznie ułatwiający formalną zmianę płci.

Premier Finlandii Sanna Marin określiła projekt jako będący jednym z priorytetowych dla jej rządu. Zyskała poparcie parlamentu. Projekt poparło 113 jego członków. Natomiast 69 parlamentarzystów zagłosowało przeciw. Byli to politycy narodowo-populistycznej opozycyjnej Partii Finów i Chrześcijańskich Demokratów, ale też 13 z należącej do koalicji rządzącej Partii Centrum, jak podał portal Euronews. Nikt nie wstrzymał się od głosu, ale nie głosowało 17 członków izby.

Nowe przepisy stanowią, że dorośli obywatele Finlandii będą mogli przechodzić proces zmiany płci wyłącznie na podstawie własnego, oficjalnego oświadczenia. Do tej pory ludzie tacy musieli przechodzić najpierw przez proces potwierdzenia dysfunkcji płciowej przez lekarzy i psychiatrów.

Poprawki znoszą również przepis, który wymagał od osób transpłciowych przedstawienia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego bezbezpłodność lub sterylizację, zanim rząd uzna ich tożsamość płciową. Euronews twierdzi, że przepis ten miał na celu „uniemożliwienie osobom transpłciowym posiadanie dzieci” i przez wiele lat był obiektem krytyki.

„Spodziewaliśmy się, że ustawa zostanie uchwalona, ale w ciągu ostatnich kilku tygodni miała miejsce niezwykle silna kampania przeciwko [nowej] ustawie” – powiedział Kerttu Tarjamo, sekretarz generalny Seta, najstarszej organizacji LGBTQI+ w Finlandii. 

Portal przytacza argumenty krytyków, którzy twierdzili, że uznaniowe traktowanie płci doprowadzi do nękania kobiet przez heteroseksulanych mężczyzn w szczególnych miejscach, jak przebieralnie czy więzienia. Podawali przykłady takich zjawisk z Wielkiej Brytanii.

W grudniu regulacje podobne do nowej fińskiej ustawy przyjęła Hiszpania. Co ciekawe tam były one przedmiotem krytyki nie tylko ze strony konserwatystów, ale i części feministek.

euronews.com/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz