W najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę 20 transporterów opancerzonych M113. Szefowa hiszpańskiego Ministerstwa Obrony Margarita Robles podała, że część z nich będzie w wersji z moździerzami.

Jak poinformował w czwartek portal Mil.in, w najbliższych dniach Hiszpania wyśle na Ukrainę 20 transporterów opancerzonych M113. szefowa hiszpańskiego Ministerstwa Obrony Margarita Robles powiedziała, że część z nich będzie w wersji z moździerzami.

Pojazdy opancerzone zostaną wysłane do Sił Zbrojnych Ukrainy w najbliższy poniedziałek, 6 lutego.

Hiszpańska minister obrony Margarita Robles poinformowała o tym podczas wizyty na Łotwie.

„Samobieżne moździerze oparte na standardowym wojskowym transporterze opancerzonym M113 mogą zapewnić artylerzystom mobilność i bezpieczeństwo” – czytamy.

Zobacz też: Litwa przekazała Ukrainie samobieżne moździerze [+FOTO]

Przypomnijmy, hiszpańska gazeta El Pais poinformowała w środę, że rząd Hiszpanii rozważa przekazanie Ukrainie od 4 do 6 czołgów Leopard 2A4 Ostateczna liczba przekazanego sprzętu będzie zależała od stanu 53 czołgów znajdujących się w bazie magazynowej w Saragossie.

Wielkość pierwszej dostawy – 4 lub 6 Leopardów 2A4 – będzie również zależała od ich stanu technicznego.

Teraz Hiszpania aktywnie negocjuje z przemysłem możliwość przywrócenia sprzętu. Zaznacza się, że głównym celem „koalicji czołgów” jest jak najszybsze przekazanie Ukrainie pierwszego sprzętu, tak aby na wiosnę Siły Zbrojne Ukrainy dysponowały dwoma batalionami czołgów.

Hiszpania będzie też szkolić ukraińskie załogi. Planuje się, że okres wyniesie 2,5 miesiąca. W tym czasie nastąpi modernizacja sprzętu.

W piątek minister obrony Hiszpanii Margarita Robles ogłosiła, że czołgi podstawowe Leopard 2A4, które Hiszpania postanowiła przekazać Ukrainie, zostaną dostarczone Siłom Zbrojnym Ukrainy wiosną

Szkolenie ukraińskich załóg, które będą sterować tymi czołgami, odbędzie się również w Hiszpanii.

„Trzeba mieć na uwadze, że nie chodzi tylko o wysyłanie pojazdów, ale także o bardzo ważną pracę, jaką jest szkolenie załóg tych czołgów” – powiedziała minister obrony. Dodała, że dostawa czołgów mogłaby nastąpić już wiosną.

Robles wyjaśniła, że chodzi o Leopardy 2A4, które znajdują się w bazie w Saragossie i nie są obecnie używane przez hiszpańskie siły zbrojne. „Czołgi Leopard 2A4 są przechowywane w Saragossie, nie były używane od dłuższego czasu i będziemy sprawdzać, które z nich mogą zostać przekazane na Ukrainę” – powiedziała.

Kresy.pl/Mil.in

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz