Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu określił perspektywę zakończenia operacji tureckiej armii przeciw kurdyjskim bojownikom w rejonie syryjskiego miasta Afrin.

Turecka sekcja CNN cytuje wypowiedź Cavusoglu, który zadeklarował, że jego rząd chce pokonać kurdyjskij Ludowe Oddziały Obrony (YPG) w rejonie Afrin “do maja”. To pierwsza wypowiedź tureckiego oficjela na temat perspektywy operacji “Gałązka oliwna” jaką turecka armia, wraz z miejscowymi sprzymierzeńcami, podjęła w północno-zachodniej części Syrii przeciw Kurdom.

Rejon Afrin stanowi opanowaną przez syryjskich Kurdów enklawę, oddzieloną od głównego terytorium kontrolowanego w Syrii przez administrację kurdyjskiej Partii Unii Demokratycznej (PYD). Od północy i zachodu enklawę ogranicza  terytorium państwowe Turcji, od wschodu i południa znajdują się także oddziały tureckie, które zajęły skrawki terytorium Syrii przeprowadzając, począwszy od sierpnia 2016 roku, zbrojną interwencję wsparcia dla islamistycznych organizacji zbrojnych, którym Ankara patronuje. Jej celem było właśnie zapobieżenie połączeniu w jedną całość terytoriów kontrolowanych przez syryjskich Kurdów wzdłuż granicy Turcji

Turcy uważają PYD-YPG za ściśle powiązane z prowadzącą działania partyzanckie na ich własnym terytorium Partią Pracujących Kurdystanu (PKK). Dlatego też to właśnie Kurdowie stali się główny celem militarnych działań Ankary w Syrii. Turecka armia, korzystając ze wsparcia bojówek miejscowych Arabów i Turkmenów, rozpoczęła w styczniu ofensywę mającą na celu zlikwidowanie kurdyjskiej enklawy. Po początkowych problemach atakującym udało się uzyskać przewagę. Turcy wdzierają się w głąb rejonu ze wszystkich kierunków. Trwają intensywne walki o miasto Dżandaris na południu strefy. Siły tureckie obchodzą jej jednak od wschodu. Jeszcze 3 marca zdobyły miejscowości Dżamelka, Ramadija, Tel Hammu i Kurajrira.

almasdarnews.com/syriancivilwarmap.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply