Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan odnotował na Twitterze rocznicę represji, jakie spadły na Czerkiesów ze strony carskiej Rosji.

Turecki przywódca zamieścił w piątek na Twitterze infografikę odnotowującą 156. rocznicę rozpoczęcia wypędzenia Czerkiesów z ich historycznych ziem na Kaukazie. „Podzielam ból naszych czerkieskich braci deportowanych ze swojej ojczyzny, jeszcze raz wyrażam swój żal po poległych” – napisał Erdogan.

Jak pisze turecka państwowa agencja informacyjna Anadolu, 156. rocznica rozpoczęcia deportacji Czerkiesów z ich rdzennych ziem na Kaukazie przypadała w czwartek. „Począwszy od 1556 roku carska Rosja przez 308 lat nie ustawała w próbach przejęcia ziem Kaukazu. Główne działania wojenne miały miejsce we wschodniej i zachodniej części Czerkiesji, Dagestanie i Czeczenii” – pisze turecka agencja. Według Anadolu rosyjskie wojska na Kaukazie „niszczyły wszystkich niewygodnych”, a tych, którzy składali broń, „przymusowo wcielano do carskiej armii bądź wypędzano z regionu”. Najwięcej ofiar, bo „ponad pół miliona” przyniosła wojna kaukaska z lat 1763-1864, a setki tysięcy „zmuszono do porzucenia rodzinnych ziem” – przekonuje Anadolu. Według agencji po zakończeniu wojny 21 maja 1864 roku Rosjanie wypędzili z Kaukazu 1,5 mln Czerkiesów, których większość osiedliła się w Anatolii a pozostali głównie w Syrii i Palestynie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że kilka dni temu tureckie MSZ upamiętniło 76. rocznicę deportacji Tatarów krymskich przez władze ZSRR. Przy tej okazji wspomniano także o nadchodzącej 156. rocznicy wypędzenia Czerkiesów. „W trudnych warunkach deportacji zmarła duża liczba przedstawicieli tego kaukaskiego narodu. Nastąpiła tragedia całego narodu, którą również wspominamy z goryczą. Turcja podziela ból Tatarów krymskich i Czerkiesów, szanuje pamięć o poległych podczas deportacji. To nieusuwalny ból naszej wspólnej pamięci” – oświadczył rzecznik tureckiego MSZ.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Turcja twierdzi, że zniszczyła w Idlib 8 rosyjskich systemów przeciwlotniczych – Rosja zaprzecza

Kresy.pl / aa.com.tr
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz