Jak mogliśmy przeczytać we wtorek na portalu Daily Sabah, turecki prezydent Recep Erdogan  poinformował o zniszczeniu ośmiu syryjskich systemów przeciwlotniczych rosyjskiej konstrukcji.

Prezydent Erdogan informował we wtorek, że Turcja zniszczyła osiem  produkowanych w Rosji systemów przeciwlotniczych Pantsir S-1 – przekazuje portal. Pantsir to system przeciwlotniczy krótkiego i średniego zasięgu, który według danych z Libii (gdzie również służy) powinien być ekstremalnie efektywny przeciwko dronom.

Rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza tureckim doniesieniom, w oświadczeniu pisze, że większość systemów przeciwlotniczych jest skierowana do obrony Damaszku – podaje portal Tass.

Według strony rosyjskiej w regionie Idlib znajdują się tylko cztery Pantsiry, z czego tylko dwa zostały uszkodzone i podlegają teraz naprawie.

“Raporty przedstawione przez głowę tureckiego państwa dotyczące skuteczności nienazwanych maszyn latających w regionie Idlib, które rzekomo miały zniszczyć syryjskie systemy Pantsyr nie mają nic wspólnego ze stanem rzeczywistym” – powiadomiło ministerstwo obrony Rosji.

Turecki MON udostępnił nagranie, na którym ma być widoczny moment niszczenia wskazanych wojskowych celów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Tureckie drony już wcześniej odgrywały rolę w wojskowych operacjach. Były wykorzystywane przeciwko Kurdom i w wojnie domowej Libii. Nie doszło jednak wcześniej do tak zmasowanych nalotów.

Zobacz także: Kolejny syryjski samolot zestrzelony przez Turcję

Zastosowanie nowej taktyki było tak efektywne ze względu na całkowite zaskoczenie Syryjskich wojsk w Idlib, wcześniej bezzałogowce były wykorzystywane jako maszyny wskazujące potencjalne cele dla artylerii.

Celem dronów miały być nie tylko samoloty i wozy pancerne, naloty na wojskowe bazy miały wprowadzić chaos na liniach zaopatrzenia – czytamy na Ahval news.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Turcja przez ostatnie kilka lat uczyniła duży postęp w dziedzinie projektowania i konstrukcji bezzałogowych maszyn latających. Jeszcze dziesięć lat temu tureckie wojsko posiadało jedynie nieuzbrojone, produkowane w USA drony General Atomic Gnat 750.

Tureckie ministerstwo obrony rozwijało własny program ze względu na amerykańskie obostrzenia co do sprzedaży sprzętu. Amerykański rząd wprowadził przepisy zabraniające sprzedaży niektórym krajom maszyn, które mogą przenosić więcej niż 500 kilogramów amunicji i przelecieć ponad 300 kilometrów. W rezultacie tylko Włochy i Wielka Brytania były w stanie spełnić stawiane wymagania. Turcja ze względu na ryzyko wykorzystywanie tej broni przeciwko Kurdom, nie uzyskała pozwolenia.

Zobacz także: Turcja zniszczyła dwa samoloty sił syryjskich

W 2016 roku, podczas posiedzenia Rady Atlantyckiej, przedstawiciel Turcji Ismail Demir, mówił że jego kraj nie potrzebuje już amerykańskich dronów.

“Nie chce wyjść na sarkastycznego, ale chcę podziękować rządowi Stanów Zjednoczonych za niezgadzanie się na nasze propozycje. Zmusiło nas to do stworzenia własnych systemów”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W czwartek 5 marca, prezydent Rosji i prezydent Turcji zgodzili się na zawieszenie broni w Idlib. Jak informowaliśmy, obie głowy państw wyraziły chęć wygaszania konfliktu, który spowodował śmierć i emigrację wielu osób.

“Wyrażam nadzieję, że to porozumienie posłuży za dobrą podstawę pod całkowite zaprzestanie akcji wojskowych w Idlib i zakończy cierpienia pokojowej populacji w narastającym kryzysie humanitarnym” – powiedział Putin.

Z kolei prezydent Turcji przekazał, że zawieszenie broni wejdzie w życie o północy w czwartek. “Będziemy wspólnie pracować nad dostarczaniem pomocy pokrzywdzonym Syryjczykom” – przekazał. Od razu jednak zastrzegł, że Turcja będzie odpowiadać na wszelkie zaczepki “syryjskiego reżimu”.

Kresy.pl/Tass.com/Daily Sabah/Ahval News/Dailymail/Defence Blog

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply