Syryjska agencja SANA poinformowała we wtorek, że podczas przeprowadzania czynności bojowych przeciwko pozycjom organizacji terrorystycznych w Idlib, jeden z s syryjskich samolotów wojskowych został zestrzelony przez siły tureckie.

Syryjskie wojsko poinformowało, że „we wtorek o godzinie 11:03, podczas misji przeciwko uzbrojonym organizacjom terrorystycznym w południowej części Idlib, syryjski samolot bojowy został trafiony pociskiem wystrzelonym przez siły powietrzne Turcji. Sytuacja miała miejsce na północny zachód od Ma’aret al-Nu’aman”.

O sytuacji pisały także źródła tureckie. Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało z kolei, że ​​samolot wojskowy sił  syryjskich został zestrzelony podczas tureckiej ofensywy wojskowej rozpoczętej w północno-zachodniej Syrii , przeprowadzanej w celu odparcia sił Baszara Al- Asada.

Zestrzelony odrzutowiec został opisany w oświadczeniu tureckiego ministerstwa jako samolot bojowy L-39.  Według źródeł tureckich był to trzeci syryjski samolot bojowy, który Turcja zestrzeliła od 1 marca, podczas trwania kampanii przeciwko siłom Assada.

Oświadczenie tureckiego ministerstwa sugeruje, że w ciągu ostatnich 24 godzin siły tureckie zniszczyły jeden samolot, jeden dron, sześć czołgów, dwa systemy obrony powietrznej, pięć haubic i wiele wyrzutni rakiet, trzy opancerzone pojazdy bojowe, sześć pojazdów wojskowych i jeden syryjski magazyn amunicji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Popierani przez Turcję rebelianci walczyli w ostatnich tygodniach przeciwko siłom syryjskim wspieranym przez Rosję i Iran.

W ubiegłym tygodniu w syryjskim nalocie zginęło 34 żołnierzy tureckich.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan i rosyjski prezydent Władimir Putin spotkają się 5 marca, aby spróbować znaleźć sposoby deeskalacji konfliktu.

Od zeszłego tygodnia Turcja otworzyła swoje granice z Grecją i Bułgarią, aby umożliwić migrantom dostanie się do UE, co najwyraźniej miało na celu wywarcie presji na kraje europejskie, aby poparły ją w Syrii.

W ostatnich dniach około 10 000 migrantów próbowało przedostać się do Grecji drogą lądową, a ponad 1000 przybyło drogą morską na wyspy greckie. Fakty te budzą obawy przed powtórką kryzysu migracyjnego z lat 2015–2016.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

hurriyetdailynews.com / www.sana.sy / kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz