Syria: Turecka ofensywa „tarcza wiosny”

Jak podaje portal Middle East Monitor, tureckie władze poinformowały w niedziele, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii przeciwko siłom rządowym prezydenta Baszara al-Asada. Działania wojsk tureckich są formą odpowiedzi na zeszłotygodniowe ataki sił syryjskich, które spowodowały straty wśród tureckich żołnierzy.

Turecki minister obrony Hulusi Akar oświadczył w niedzielę, że „operacja „Tarcza wiosny”, która rozpoczęła się po haniebnym ataku z 27 lutego w Idlibie, jest pomyślnie kontynuowana„. 

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1296 PLN    (5.89%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ankara przyspieszyła ataki, w tym ataki dronami, od 27 lutego, po tym, jak 33 żołnierzy tureckich zginęło w czasie nalotu w Damaszku.

Jak informowaliśmy wcześniej, Turcja deklaruje brak chęci konfrontacji z Rosją. „Nie mamy ani zamiaru, ani chęci walki z Rosją. Naszą jedyną intencją jest, aby reżim (syryjski) zakończył masakrę, a tym samym chcemy zapobiec radykalizacji i migracji’ – dodał Akar.

„Naszym oczekiwaniem wobec Rosji w tym momencie jest to by wypełniała ona swoje zobowiązania jako kraj poręczyciel, w tym kontekście ważne jest wykorzystanie jej wpływów na władze syryjskie, aby powstrzymać ataki i wycofać się do granic określonych w umowie z Soczi” – dodał.

Akar podkreślił także, że Ankara chce trwałego zawieszenia broni i stabilności w Syrii, jednak obiecał też intensywnie zemścić się na każdym ataku na wojska tureckie i posterunki obserwacyjne w Idlibie.

W niedzielę syryjska armia poinformowała o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad północno-zachodnią częścią kraju czyli nad prowincją Ildib. Komunikat zawierał także informacje, że zestrzelone zostaną wszystkie obiekty, które pojawią się w tej przestrzeni.

„Każdy samolot, który naruszy naszą przestrzeń powietrzną, będzie potraktowany jako maszyna wroga, która musi być zestrzelona”- przytoczyła treść komunikatu syryjska agencja SANA.

SANA poinformowała także, że w tym rejonie syryjska armia zestrzeliła tureckiego drona. Z kolei turecka agencja Anadolu poinformowała, że w prowincji Ildib został zestrzelony syryjski samolot rządowy. Informacjom tym zaprzeczyła strona syryjska.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Turecki burmistrz zapewnia imigrantom transport autobusem na granicę z Grecją [+Video]

Jak informowaliśmy wczoraj, na najbliższy tydzień planowane jest spotkanie prezydenta Rosji Władimira Putina z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Celem spotkania będzie omówienie sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib.

Rosja w syryjskiej wojnie domowej wspiera prezydenta Asada. Turcja udziela z kolei wsparcia grupom rebeliantów i dżihadystów, walczących z Asadem. Armia syryjska prowadzi ofensywę przy wsparciu rosyjskich sił powietrznych.

Dotychczasowe wysiłki dyplomatyczne podejmowane przez Ankarę i Moskwę w celu rozładowania napięć nie doprowadziły do ​​zawieszenia broni w Idlibie – ostatnim największym skupisku rebeliantów w Syrii.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informuje Polska Agencja Prasowa (PAP), rosyjski kontradmirał Oleg Żurawlow stwierdził w poniedziałek, że „rosyjscy wojskowi nie mogą gwarantować bezpieczeństwa tureckiego lotnictwa nad Syrią po tym, jak kraj ten zamknął swoją przestrzeń powietrzną”. Słowa wojskowego zacytował dziennik „Kommiersant”.

Oświadczył on, że syryjski rząd z powodu „gwałtownie zaostrzającej się sytuacji w przestrzeni powietrznej nad prowincją Idlib (na północnym zachodzie Syrii) był zmuszony ogłosić jej zamknięcie”. Jego zdaniem w tych warunkach „dowództwo rosyjskiej grupy wojsk w Syrii nie może gwarantować bezpieczeństwa lotów tureckiego lotnictwa nad syryjskim niebem”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zamknięcie przestrzeni powietrznej przez Syrię było odpowiedzią na zestrzelenie przez Turcję dwóch samolotów syryjskich, o których pisaliśmy już wcześniej.

Zobacz także: Turcja będzie przepuszczała migrantów i syryjskich uchodźców do Europy

www.hurriyetdailynews.com / www.middleeasteye.net / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz