Turecki burmistrz zapewnia imigrantom transport autobusem na granicę z Grecją [+Video]

Tanju Ozcan burmistrz miasta Bolu pomaga imigrantom w dostaniu się na grecką granicę. Zapewnia im darmowy transport autobusowy – informuje portal Euronews.com

Agencja prasowa Euronews poinformowała w sobotę o działaniach władz tureckiego miasta Bolu. Tamtejszy burmistrz ma zapewniać imigrantom darmowy przejazd do Edrine, prowincji graniczącej z Grecją.

Burmistrz miasta zapewnia, że zapewni darmowy przejazd wszystkim osobom, które się zgłoszą do miasta o pomoc. “Przygotowaliśmy plan i jesteśmy zdecydowani zapewnić darmowe autobusy dla uchodźców w Bolu, które zawiozą ich do Edirne” – mówił w rozmowie z mediami.

“Uchodźcy, którzy mają wolę dostać się do Edirne mogą aplikować do urzędu w Bolu i jego filii. Jesteśmy gotowi zapewnić transport dowolnej liczbie imigrantów”.

W związku z walkami trwającymi w syryjskiej prowincji Idlib, ostatnim dużym bastionie wspieranych przez Turcję islamistycznych bojówkarzy i związanej z tym wielkiej, kilkusettysięcznej fali uchodźców kierujących się w stronę granicy z Turcją, turecka policja, straż przybrzeżna oraz straż graniczną otrzymały rozkaz ustąpienia im w razie prób przekraczania granicy na lądzie i na morzu.

Czytaj także: Turcja będzie przepuszczać migrantów do Europy

W Turcji przebywa obecnie około 3,7 mln syryjskich uchodźców, którymi władze w Ankarze zajmują się na mocy umowy z 2016 z Unią Europejską, w zamian za miliardy euro, jednocześnie powstrzymując ich napływ do Europy. Eksperci ostrzegają, że wśród uciekinierów, którzy mogą podjąć próbę przedostania się do Europy, mogą być byli bojownicy i sympatycy Państwa Islamskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, bułgarski minister obrony Krasimir Karakaczanow powiedział, że władze Bułgarii są gotowe wysłać na granicę z Turcją do 1000 żołnierzy i 140 jednostek sprzętu wojskowego, żeby powstrzymać napływ nielegalnych migrantów do kraju. Minister oświadczył, że bułgarscy pogranicznicy uniemożliwili przedostanie się z Turcji do Bułgarii dwóch grupom migrantów, liczącym po około 30 osób.

Z kolei agencja AFP, powołując się na greckie źródła policyjne podała, że w piątek grecka straż graniczna zatrzymała setki migrantów, którzy próbowali dostać się na terytorium Grecji z Turcji. Przez przejście graniczne w miejscowości Kastana w północno-wschodniej Grecji próbowało przedostać się wczoraj kilkaset osób. Nie podano dokładnej liczby ludzi, przy czym już rano informowano, że w pobliżu granicy turecko-greckiej jest około 300 osób. W związku z sytuacją, władze Grecji zdecydowały o zaostrzeniu kontroli na granicach.

Kresy.pl/Euronews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply