Rosyjskie władze wyrażają nadzieję, że prezydent Władimir Putin spotka się z przywódcą Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Spotkanie ma odbyć się w Moskwie 5 lub 6 marca. Aktualnie trwają przygotowania – stwierdził w niedzielę rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow w telewizji Rossija 1.

Jak podała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP), Pieskow poinformował, że “spotkanie odbędzie się w połowie tygodnia, 5 lub 6 marca, w Moskwie – mamy na to nadzieję, teraz jest ono przygotowywane. Będzie to bez wątpienia spotkanie niełatwe, ale szefowie państw potwierdzają, że są nastawieni na uregulowanie sytuacji w Idlibie”.

Zobacz także: Rosja i Turcja zgadzają się na obniżenie napięć w Syrii

Rzecznik Kremla mówił już w piątek, że prezydenci Rosji i Turcji mogą spotkać się 5 lub 6 marca w Moskwie w celu omówienia sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib. W niedzielnej wypowiedzi dla kanału Rossija 1 zaznaczył, że przywódcy wyrażają zaangażowanie na rzecz porozumień rosyjsko-tureckich z Soczi. Jego zdaniem w czasie spotkania dojdzie do porównania punktów widzenia obydwu stron na kwestię realizacji porozumień z Soczi.

W niedziele władze Turcji ogłosiły rozpoczęcie ofensywy wojskowej przeciw siłom prezydenta Syrii Baszara al-Asada w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii. Działania wojsk tureckich są formą odwetu za ataki, które doprowadziły do strat wśród tureckich żołnierzy.

Rosja w syryjskiej wojnie domowej wspiera prezydenta Asada. Turcja udziela z kolei wsparcia grupom rebeliantów i dżihadystów, walczących z Asadem. Armia syryjska prowadzi ofensywę przy wsparciu rosyjskich sił powietrznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

17 września 2018 roku zostało zawarte turecko-rosyjskie porozumienie z Soczi. Jednym z jego efektów miały być utworzenie w Idlibie strefy buforowej o szerokości 15-20 km. Miała ona oddzielać pozycje sił syryjskich oraz rebeliantów. Rosja i Turcja miały przeprowadzać wspólne patrole na tym terenie. Porozumienie zakładało także wycofanie ciężkiej broni z opisanego terytorium.

Zobacz także: Syria: Odwet wojsk tureckich

pap / wnp.pl / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply