Jak poinformowała w sobotę agencja Reuters, Rosja i Turcja zgodziły się na zmniejszenie eskalacji w Syrii. W czasie konsultacji Turecko-Rosyjskich w Ankarze, przedstawiciele obydwu krajów stwierdzili, że ich wspólnym celem jest obniżenie napięć w działaniach przeciwko ugrupowaniom terrorystycznym w Syrii. Poinformowało o tym rosyjskie MSZ.

Resort przekazał w sobotę, że w dniach 26-28 lutego toczyły się konsultacje na szczeblu wiceministrów. Strony dyskutowały o krokach zmierzających do osiągnięcia stabilizacji w syryjskiej prowincji Idlib. Przedstawiciele obydwu krajów odwoływali się do wcześniejszych porozumień rosyjsko-tureckich.

Zobacz także: Syria: Odwet wojsk tureckich

“Obie strony potwierdziły, że celem jest obniżenie napięć w terenie podczas dalszej walki z terrorystami (…), a także – ochrona ludności cywilnej i okazanie niezbędnej pomocy humanitarnej wszystkim potrzebującym” – czytamy wewnątrz komunikatu rosyjskiego resortu spraw zagranicznych.

Napięcia pomiędzy Rosją i Turcją zostały zaostrzone na skutek sytuacji w Idlibie (jest to ostatni bastion rebeliantów walczących z armią rządową prezydenta Baszara el-Asada). Rosja wspiera w tym konflikcie wojska syryjskie Asada, Turcja zaś rebeliantów.

Zobacz także: Turcja oskarża Syrię o zabicie 22 żołnierzy

W nocy z czwartku na piątek syryjskie siły zbrojne dokonały nalotu w Idlibie. W jego wyniku śmierć poniosło 33 żołnierzy tureckich.  Jak informuje Polska Agencja Prasowa, rosyjskie ministerstwo obrony stwierdziło, że tureccy żołnierze, którzy znaleźli się pod ostrzałem sił syryjskich w Idlibie, nie powinni byli się tam znajdować. Dodało także, że Turcja nie podała informacji o ich obecności tam.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

www.reuters.com / pap / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply