W niedzielę oddziały tureckie i wspierające je oddziały tak zwanej Wolnej Armii Syrii wkroczyły do Afrin. W mieście dochodzi od rabunku mienia publicznego i prywatnego na wielką skalę.

W styczniu Turcja rozpoczęła ofensywę przeciwko kurdyjskim  Ludowym Oddziałom Obrony (YPG) kontrolującym rejon miasta Afrin w północno-zachodniej Syrii, stanowiący enklawę pod kurdyjską kontrolą. 18 marca oddziały armii tureckiej i sprzymierzone z nimi bojówki tak zwanej Wolnej Armii Syrii wkroczyły do miasta, opuszczonego wcześniej przez  bojowników YPG. Już wcześniej duża część mieszkańców Afrin uciekła z miasta w obliczu tureckiej ofensywy.

Po wkroczeniu Turków i sprzymierzonych z nimi ugrupowań w mieście dochodzi do wielu rabunków. W internecie pojawiło się wiele nagrań i fotografii ukazujących przypadki rabunku mienia publicznego i prywatnego. Wśród nich fotografie zrobione przez tureckiego fotografa Bulenta Kilica. Kradzione jest wyposażenie gmachów użyteczności publicznej, domów prywatnych, na wielką skalę wywożone są pojazdy. Z materiałów wynika, że dokonują tego przede wszystkim bojownicy Wolnej Armii Syrii. Jak informuje BBC, dochodzi też do masowego rabunku sklepów. Pisze o nich także, powołując się na miejscowych świadków, „New York Times”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przedmiotem kradzieży są samochody, motory, nawet traktory, butle z gazem czy zwierzęta hodowlane.

almasdarnews.com/nytimes.com/bbc.com/

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz