Brexit: uzgodniono okres przejściowy

Do końca 2020 roku Wielka Brytania będzie podlegała unijnym regulacjom.

Unia Europejska i Wielka Brytania wynegocjowały wstępne porozumienie dotyczące okresu przejściowego pomiędzy Brexitem a zawarciem nowej brytyjsko-unijnej umowy handlowej. – podaje Polskie Radio.

Wynegocjowanie porozumienia ogłosili w poniedziałek na konferencji prasowej szef unijnych negocjatorów Michel Barnier i brytyjski minister ds. Brexitu David Davis. Barnier nazwał je „decydującym” dla uniknięcia „twardego” rozstania się UE i Wielkiej Brytanii, jednak zaznaczył, że „wiele pozostaje do zrobienia, włącznie z kwestią Irlandii i Irlandii Północnej”.

W myśl porozumienia prawa obywateli państw UE w Wielkiej Brytanii oraz obywateli brytyjskich w UE, w tym swobodny przepływ osób będą gwarantowane do końca 2020 roku. Dotyczy to także osób, które przyjadą na Wyspy także po Brexicie, na co Londyn nie chciał się wcześniej zgodzić. W tym samym czasie brytyjski rynek wciąż będzie podlegał unijnym regulacjom. W zamian Wielka Brytania będzie korzystać z dostępu do unijnego rynku. Przedstawiciele rządu Zjednoczonego Królestwa nie będą już jednak uczestniczyć w pracach unijnych instytucji i nie będą mieli wpływu na stanowione przepisy.

Porozumienie pozostawia nierozstrzygniętą kwestię granicy pomiędzy Irlandią a Irlandią Północną. Wcześniej premier May określała jako nieakceptowalną jakąkolwiek umowę, która „odetnie” Irlandię Północną od reszty państwa. Pierwotne propozycje UE przewidywały, że jeśli Wielka Brytania i UE nie znajdą lepszego sposobu uniknięcia barier celnych, prowincja powinna podlegać unijnym ekonomicznym regulacjom, nawet jeśli nie będą one dotyczyć Wielkiej Brytanii. Było to zgodne z oczekiwaniami Dublina.

PRZECZYTAJ: Irlandia stawia ultimatum w kwestii Brexitu

Jak pisze Reuters, na porozumienie z zadowoleniem zareagowały rynki finansowe – funt umocnił się o 1 proc. w stosunku do dolara i o 0,8 proc. wobec euro.

CZYTAJ TAKŻE:

Kresy.pl / Polskie Radio / Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz