Przedstawiciele państw członkowskich przy Unii Europejskiej osiągnęli zgodę co do tego, że zniosą one wszystkie sankcje nałożone dotychczas na Syrię.

Ambasadorowie UE osiągnęli porozumienie polityczne w tej sprawie we wtorek rano, a formalna zgoda ministrów spraw zagranicznych Unii spodziewana jest jeszcze tego samego dnia, jak podał około godz. 13 portal Euractive. Dodatkowo dozwolone zostanie wspieranie finansowe przez państwa członkowskie nowych ministerstw obrony i spraw wewnętrznych Syrii w działaniach na rzecz „odbudowy, budowania potencjału, przeciwdziałania terroryzmowi i migracji”

Syria została obłożona rozległymi sankcjami UE i USA w czasach rządu Baszara al-Asada, którego państwa zachodnie chciały odsunąć od władzy. Sankcje uniemożliwiły normalne życie ekonomiczne w zrujnowanym przez kilkanaście lat konfliktu państwie, wpędzając większość jego mieszkańców w biedę.

Miało to prawdopodobnie kluczowe znaczenie dla implozji systemu władzy dawnej Syryjskiej Republiki Arabskiej, który doprowadził do ucieczki Baszara al-Asada do Rosji 7 lub 8 grudnia i zajęcia stolicy przez islamistyczny Hajat Tahrir asz-Szam, bez większych walk. Organizacja wyłoniła rząd i proklamowała swojego przywódcę Ahmeda asz-Szarę prezydentem tymczasowym z bardzo szerokim zakresem władzy.

HTS wyewoluował z dawnego syryjskiego skrzydła Al Kaidy, a sam asz-Szara był jej bojownikiem. Jednak obecnie stara się on przedstawić jako umiarkowany polityk, który zapewni realne prawa polityczne wszystkim grupom religijnym i etnicznym w kraju.

Jednak w marcu doszło do pogromów ludności alawickiej w regionie Latakii, które przez kilka dni odbywały się bez skutecznego przeciwdziałania ze strony władz HTS, a czasem przy współudziale ich funkcjonariuszy. Z kolei w kwietniu celem stała sie społeczność druzów, choć tym razem nie doszło do tak szerokiej rzezi.

Mimo taki wydarzeń, asz-Szara zdobył już uznanie kluczowych przywódców arabskich z bogatych monarchii Zatoki Perskiej. W maju asz-Szara był podejmowany w Paryżu przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, a niedawno uczestniczył w spotkaniu z saudyjskim następcą tronu praz prezydentem USA Donaldem Trumpem. Ten ostatni też ogłosił już zniesienie sankcji wobec arabskiego kraju.

Wielka Brytania oficjalnie zniosła sankcje nałożone na syryjskie ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych oraz służby specjalne tego państwa jeszcze w kwietniu.

Dyplomaci UE twierdzą, że dotychczasowe ograniczone złagodzenie sankcji przyniosło jedynie skromną ulgę mieszkańcom Syrii, a większość krajów UE uważa, że ​​nowym władzom wywodzącym się z islamistycznej organizacji należy dać szansę.

euractive.com/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Gdy Syrią rządził wybrany prezydent, to były sankcje, gdy został obalony przez ekstremistów to sankcje są znoszone. To tak jak są sankcje na Rosję, a nie ma na banderowskich faszystów i Izrael. Biedna, chora Europa.