Przywódca islamistycznego Hajat Tahrir asz-Szam, który to ruch wywodzi się z syryjskiego skrzydła Al Kaidy, został ogłoszony tymczasowym prezydentem Syrii.
Informację taką przekazała w środę wieczorem telewizja Al Arabiya. Jako tymczasowy prezydent Ahmed asz-Szaraa został obdzielony bardzo szerokimi kompetencjami. To ona ma wybrać członków “rady ustawodawczej”, która w okresie transformacji politycznej państwa ma pełnić rolę parlamentu.
Jak wynika z informacji saudyjskiej telewizji decyzję o obwołaniu asz-Szary prezydentem Syrii podjęli komendanci oddziałów bojowych HTS, a także sprzymierzonych z nimi sunnickich ugrupowań zbrojnych, którzy występują pod nazwą Syryjskiej Administracji Operacji Zbrojnych.
Występujący jako jej rzecznik Hasan Abd al-Gani powiedział, że asz-Szaraa będzie tymczasowym prezydentem kraju i będzie reprezentował Syrię na forach międzynarodowych, przytoczyła agencja informacyjna Xinhua.
Al-Gani zapowiedział także natychmiastowe rozwiązanie wszystkich frakcji wojskowych i rewolucyjnych organów politycznych oraz ich włączenie do instytucji państwowych. Ta ostatnia deklaracja może okazać się trudną w realizacji dla asz-Szary i powiązanego z nim rządu tymczasowego. W praktyce nie kontroluje on całego terytorium kraju.
Na północnym-wschodzie, na około jednej czwartej terytorium Syrii rozciąga się parapaństwo zbudowane przez kurdyjską Partię Zjednoczenia Demokratycznego (PYD) i osłaniane przez podporządkowane jej Syryjski Siły Demokratyczne (SDF). To faktyczne parapaństwo korzysta ze wsparcia Amerykanów, którzy rozmieścili swoich żołnierzy na jego terenie. W prowincji Dajr az-Zaur Amerykanie eksploatują na swoją korzyść syryjskie złoża ropy.
Nie wiadomo też, czy asz-Szarze podporządkuje się koalicja znana jako Syryjska Armia Narodowa (SNA), która kontroluje pas terenów wzdłuż granicy Turcji i jest zależna od Ankary.
Jasne nie są nawet relacje władz nominowanych przez HTS z południowosyryjskimi druzami, czy sunnickimi ugrupowania z prowincji Dara.
Tahrir asz-Szam to przekształcony Dżabhat an-Nusra, powstały w 2012 r. jako syryjska gałąź Al Kaidy organizacja, która przez dekadę była jednym z głównych aktorów krwawej wojny w Syrii do czasu, aż nie została do 2017 r. zepchnięta do prowincji Idlib w północno-wschodniej cześci kraju.
W następnych latach armia syryjska zdołała odbić nawet ponad połowę tej prowincji i obecnie Tahrir asz-Szam wraz z innymi organizacjami kontroluje już tylko część przy granicy tureckiej. W przeszłości to właśnie stanowisko Ankary stanęło na przeszkodzie władzom Syrii dokończenia likwidacji tej enklawy. Od zaranie przywódcą organizacji był Ahmed asz-Szaraa, występujący pod dżihadystycznym pseudonimem Mohammeda al-Dżulaniego.
27 listopada odziały HTS i mniejszych ugrupowań antyrządowych rozoczęły z Idlib atak na prowincję Aleppo, który przyniósł im zajęcie większości jej obszaru. Ich siły skierowały się obecnie na południe i bez większego oporu ze strony sił rządowych zaczęły marsz na południe, w kierunku stolicy. Do poważniejszej bitwy doszło tylko w ciągu jednego dnia na przedmieściach Hamy. Siły rządowe próbowało też wesprzeć poprzez bombardowania rosyjskie lotnictwo.
W nocy z 7 na 8 grudnia oddziały buntowników wkroczyły do stolicy Syrii, Damaszku. Sił rządowe nie stawiły żadnego oporu. Telewizja publiczna nadała wówczas proklamację przywódcy HTS Ahmeda asz-Szary, znanego szerzej jako Mohammed al-Dżulani.
Jeszcze 8 grudnia potwierdzono, że obalony prezydent Baszar al-Asad przebywa w Moskwie, gdzie otrzymał azyl politycznych. 10 grudnia przedstawiciel HTS Muhammed al-Baszir ogłosił się tymczasowym premierem Syrii. Zapowiedział sformowanie rządu do marca, uchwalenie i poddanie pod referendum nowej konstytucji w ciągu półrocza (dotychczasowa konstytucja i partie polityczne zostaly zawieszone), objęcie władzy przez siły „wybrane przez naród”, zakończenie procesu transformacji politycznej w ciągu 18 miesięcy. 11 grudnia bezterminowe zawieszenie swojej działalności oraz przekazanie zasobów finansowych i broni państwu ogłosiła partia Baas, której formalnie przewodził al-Asad.
english.alarabiya.net/english.news.cn/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!