Izraelskie pociski sięgnęły miasta Baalbek w Libanie. Znajduje się ono niemal 100 kilometrów od izraelskiej granicy, co jest znacznym pogłębieniem ataków, prowadzonych jak dotychczas w rejonie przygranicznym.

Informację o poniedziałkowym, wieczornym ataku na Baalbek podała zarówno Al Jazeera jak i “The Times of Israel”. To dopiero drugi izraelski atak na to miasto od czasu eskalacji zbrojnych ataków między siłami zbrojnymi Izraela, a potężną organizacją polityczno-militarną libańskich szyitów – Hezbollahem. Ten ostatni uważa się za sprzymierzeńca palestyńskiego Hamasu, który od 7 października toczy ciężkie walki z Izraelem. Poprzedni atak na miasto miał miejsce 26 lutego. Zginęło w nim wówczas dwóch członków Hezbollahu.

 

 

„Izraelski samolot wycelował w dawny budynek Hezbollahu w pobliżu szpitala Dar Al Amal” – podało AFP źródło w siłach bezpieczeństwa Libanu, dodając, że Izrael „przeprowadził kolejny nalot na magazyn na zachód od Baalbek”, przytoczyła Al Arabiya. Libańska państwowa Narodowa Agencja Informacyjna również poinformowała o izraelskich nalotach, dodając, że „a ich celem był budynek mieszkalny w mieście Ansar… na południe od Baalbek”.

Miasto położone jest w dolinie Bekaa przy granicy z Syrią, którą Al Arabiya nazywa “bastionem Hezbollahu”.

Hezbollah wielokrotnie powtarzał, że zaprzestanie ataków na Izrael jedynie po rozpoczęciu rozejmu w Strefie Gazy. Jednak izraelski minister obrony Joaw Gallant powiedział niedawno, że jakikolwiek rozejm w Gazie nie zmieni celu Izraela, jakim jest wypchnięcie Hezbollahu z południowego Libanu siłą lub dyplomacją.

Według danych AFP od rozpoczęcia wojny między Izraelem a Hamasem w październiku co najmniej 316 osób, głównie bojownicy Hezbollahu i 53 cywilów, zginęło w Libanie. W Izraelu zginęło co najmniej 10 żołnierzy i siedmiu cywilów.

Na skutek ostrzałów w rejonach przygranicznych Libanu wysiedlono tysiące ludzi.

Czytaj także: Francja mediuje na rzecz uspokojenia sytuacji na granicy Izraela i Libanu

aljazeera.com/timesofisrael.com/english.alarabiya.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply