Siły morskie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymały w poniedziałek wieczorem tankowiec podejrzewany o nielegalny transport paliwa.

O zatrzymaniu tankowca informuje za agencją informacyjną AFP portal chińskiej gazety „South China Morning Post”. Miało do tego dojść 15 mil morskich od małej wyspy Abu Musa położonej w Zatoce Perskiej na podejściu do cieśniny Ormuz. Wyspa jest kontrolowana przez Irańczyków choć roszczenia terytorialne zgłaszają do niej Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

AFP nie podaje jak nazywa się i pod jaką banderą pływa zatrzymany tankowiec. Wiadomo natomiast, że Irańczycy aresztowali 16 członków jego załogi i przejęli 1,3 miliona litrów paliwa. Wszyscy marynarze mają być obywatelami Malezji. „To szósty statek przemycający paliwo zajęty przez marynarkę” – powiedział dowodzący flotą IRGC w sektorze w którym doszło do zatrzymania gen. bryg. Ali Ozmaji.

14 lipca bieżącego roku Irańczycy zatrzymali tankowiec pływający pod panamską banderą. Kolejnego takiego zatrzymania dokonali 19 lipca, kiedy zajęty został brytyjski tankowiec Stena Impero. Wielu komentatorów uznało to za odwet za zatrzymanie 4 lipca irańskiego tankowca na Gibraltarze. Kolejny tankowiec przeprowadzający nielegalny transport ropy naftowej został zatrzymany przez Irańczyków 31 lipca.

Poniedziałkowe zatrzymanie tankowca następuje dzień po amerykańskich atakach rakietowych na stanowiska pro-irańskich oddziałów w Iraku i Syrii, w których zginęło kilkudziesięciu bojowników.

scmp.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz